Suomalaismanageri Jonatan Johansson eronnut yllättäen tehtävästään Skotlannissa – taustalla todella erikoinen kuvio

Skotlannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Greenock Mortonin managerina työskennellyt suomalaisvalmentaja Jonatan Johansson on eronnut tehtävästään. Ero tapahtui lauantaina, vain hetki ennen kauden viimeistä ottelua.
Asiasta uutisoi muun muassa BBC. Seura vahvisti Johanssonin eron ennen kello viideltä alkanutta ottelua Dundee Unitedia vastaan.
Morton voitti viimeisessä ottelussaan Dundee Unitedin maalein 1-0. Johansson ilmoitti erostaan lauantaina, vain muutama tunti ennen kello viideltä alkanutta ottelua. Samalla myös Johanssonin apuvalmentaja Peter Houston erosi.
Mortonin puheenjohtaja Crawford Rae kertoi valmennukselle ennen Dundee-ottelua, ettei Johanssonin ja Houstonin sopimuksia jatketa. Tiettävästi valmennusjohdolle kerrottiin myös, etteivät he saisi peluuttaa Charlie Telferiä lauantain ottelussa, jottei pelaajan sopimuksessa oleva pykälä tulisi toteen ja näin ollen hänen sopimustaan tulisi jatkaa.
Johansson siirtyi Mortonin manageriksi viime elokuussa.
– Eilen illalla Jonatan soitti minulle ja sanoi, että puheenjohtaja oli soittanut hänelle. Hän ei tarkalleen kertonut mistä olivat puhuneet, mutta yksi selkeä asia oli se, ettemme voisi peluuttaa tiettyä pelaajaa, apuvalmentaja Houston kertoi Sportsoundille.
– Tämä kyseinen pelaaja olisi saanut tarpeeksi pelejä kasaan, jotta pykälä uudesta sopimuksesta olisi astunut voimaan, ja hän on ollut varmaan meidän paras pelaaja viimeisissä otteluissa.
Houstonin mukaan puheenjohtaja Rae oli pahoitellut valmennukselle tilannetta. Sen jälkeen Rae kertoi myös, ettei seuralla olisi varaa jatkaa valmentajien sopimuksia.
– Samalla henkäyksellä sinulle kerrotaan ketä et voi peluuttaa ja heti perään, että joudut itsekin lähtemään, Houston avasi tilannetta.
Mortonin valmennuksesta vastasivat Dundee Unitedia vastaan maalivahtivalmentaja David Wylie ja kuntovalmentaja Mark Farrell. Morton sijoittui lopulta Skotlannin Mestaruussarjassa viidenneksi eikä selviytynyt nousukarsintoihin.
Full club statement to be released shortly.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- AS Roma jättiveloissa – taloussääntöpaineet kasvavat
- Son Heung-min osui vain 52 sekunnin pelin jälkeen – silti vasta uran toiseksi nopein maali
- Uskomaton peli Serie A:ssa – veljekset osuivat isänsä edessä
- Huh, mikä trilleri! SJK:n ja HJK:n pelin tulos ratkesi ajassa 90+8
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- AS Roma jättiveloissa – taloussääntöpaineet kasvavat
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Uskomaton peli Serie A:ssa – veljekset osuivat isänsä edessä
- Son Heung-min osui vain 52 sekunnin pelin jälkeen – silti vasta uran toiseksi nopein maali
- Tähtipelaajansa myynyt Inter kasvatti sarjajohtoaan
- Ange Postecogloulle ankea alku uudessa seurassa
- AC Milan -tähti kiistää välirikon maajoukkuevalmentajan kanssa