”Veikkausliigan Rory Delap” – KuPS julkaisi koostevideon salaisesta aseestaan
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa on nähty paljon erikoisia ja loppuun saakka jännittäviä otteluita tällä kaudella, mutta yksi erikoisimmista oli epäilemättä keskiviikkona pelattu IFK Mariehamn-KuPS. Kotijoukkue voitti ottelun ensimmäisen puoliajan 3-0, mutta KuPS esitti toisella jaksolla huiman kirin ja voitti pelin lopulta 4-3.
Yksi nousun takuumiehistä oli epäilemättä FC Lahdesta siirtynyt puolustaja Kalle Taimi. Kuopiolaisten maaleista kaksi syntyi 27-vuotiaan Taimin pitkistä rajaheitoista. KuPS:n julkaisemassa koosteessa näkyy lisäksi myös kolmas Taimin rankkarialueelle linkoama rajaheitto, josta pallo päätyi lopulta vain IFK:n maalin katolle. Taimi saikin ottelun päätyttyä KuPS-faneilta osakseen ansaitut vappuhoilotukset.
Puolustajan pitkät rajaheitot tekivät eilen tuhoaan Kuopion Palloseuran upeassa voitto-ottelussa ja kannattajat lauloivat Taimen nimeä vielä pitkään ottelun päättymisen jälkeen. #KuPS #veikkausliiga
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia