MLS:n suomalaisseura erotti valmentajansa – uusi koutsi kaksinkertainen MM-kisapelaaja
Kuva: Getty Images
MLS-seura Montreal Impact tiedottaa kotisivuillaan erottaneensa tehtävästään päävalmentajansa Rémi Garden. Ranskalainen oli valmentanut Impactia marraskuusta 2017 lähtien. Impactissa pelaa myös kaksi Huuhkajien pelaajaa, puolustaja Jukka Raitala sekä neljässä MLS-ottelussa neljä maalia tehnyt Lassi Lappalainen.
Impact on hävinnyt viimeisestä kahdeksasta ottelustaan kuusi, ja playoff-paikka on lähellä karata käsistä.
Uudeksi valmentajakseen Impact nimitti kolumbialaisen Wilmer Cabreran. Cabrera sai vain reilua viikkoa aiemmin kenkää Houston Dynamon valmentajan paikalta, mutta uusia töitä ei tarvinnut odottaa pitkään.
– Toivomme palauttavamme pelaajaryhmän itseluottamuksen kauden loppusuoralle, saavuttavamme playoff-paikan ja esiintyvämme hyvin Kanadan mestaruusfinaalissa, Montreal Impactin toimitusjohtaja Kevin Gilmore perusteli päätöstä.
51-vuotias Wilmer Cabrera teki pelaajauransa puolustajana tai keskikentän pohjalla. Hän pelasi Kolumbian joukkueessa vuosien 1990 ja 1998 MM-kisoissa sekä neljässä Etelä-Amerikan mestaruusturnauksessa.
LUE MYÖS:
- Huuhkajilla on nyt käsissään ”erikoinen tilanne”
- Haastattelu: HJK:n jättänyt Miska Ylitolva viihtyy Allsvenskanissa
- Palloliiton Marco Casagrande Glen Kamaran tulevaisuudesta maajoukkueessa: ”Kulloisenkin päävalmentajan päätettävissä”
- Portugalin jalkapallopomolta vahva tuki Cristiano Ronaldolle
- Voiko Cristiano Ronaldo palata maajoukkueeseen? Näin päävalmentaja vastasi
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski taas maalin maajoukkueessa
- Portugali voitti taas, Saksa kompuroi – näin Kansojen liigassa pelattiin sunnuntaina
- Käsittämättömät murskajaiset Suomessa – ottelu päättyi 22–0
- Cristiano Ronaldo takaisin Portugalin paitaan? Yllättävä ratkaisu viritteillä
- Näin Bruno Fernandes reagoi Cristiano Ronaldon lähtöön – toivoo yhtä asiaa
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista
- Käsittämättömät murskajaiset Suomessa – ottelu päättyi 22–0
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Tyvestä puuhun noustaan: elävän legendan poika siirtyy mutasarjoihin
- Portugali voitti taas, Saksa kompuroi – näin Kansojen liigassa pelattiin sunnuntaina
- Voiko Cristiano Ronaldo palata maajoukkueeseen? Näin päävalmentaja vastasi
- Cristiano Ronaldo takaisin Portugalin paitaan? Yllättävä ratkaisu viritteillä
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski taas maalin maajoukkueessa
- Ville Koski lähtee Huuhkajista