Puolustajakonkarille jatkopahvi HIFK:hon – töitä myös seuran taustajoukoista

© Kuva: Juha Tamminen
Mestarien Liigan avauksessa Napoli vs Liverpool! Lue ennakko ja lunasta talletusbonus!

HIFK on solminut yksivuotisen jatkokontrahdin joukkueen kapteenin Hannu Patrosen kanssa. Seura tiedotti sopimuksesta torstaina.

Hongan kasvatti pelaa HIFK:ssa ensimmäistä kauttaan, mutta sai heti kapteenin nauhan käsivarteensa. Patronen on pelannut tällä kaudella 15 sarjaottelussa, joista yhtä vaille kaikissa avauskokoonpanossa.

– HIFK on hieno seura ja näen joukkueessa paljon potentiaalia, joten olen erittäin onnellinen saadessani edustaa IFK:ta jatkossakin. Toivon että pystymme seuraavina vuosina kehittämään joukkuetta ja seuraa entisestään, Patronen kommentoi seuran tiedotteessa.

Patronen aloittaa samalla työt myös seuran taustaorganisaatiossa, sillä syyskuusta eteenpäin hän työskentelee HIFK:n urheilutoimenkehittäjänä. Patronen osallistuu juniorien pelaajakehityksen suunnitteluun, sekä saa roolia myös yhteistyöseurojen kanssa toimimisessa ja uusien yhteistyömahdollisuuksien kartoittamisessa.

» Katso Veikkausliigan kaikki ottelut suorana Ruudusta!

Mestarien Liigan avauksessa Napoli vs Liverpool! Lue ennakko ja lunasta talletusbonus!