Puolustajakonkarille jatkopahvi HIFK:hon – töitä myös seuran taustajoukoista

© Kuva: Juha Tamminen

HIFK on solminut yksivuotisen jatkokontrahdin joukkueen kapteenin Hannu Patrosen kanssa. Seura tiedotti sopimuksesta torstaina.

Hongan kasvatti pelaa HIFK:ssa ensimmäistä kauttaan, mutta sai heti kapteenin nauhan käsivarteensa. Patronen on pelannut tällä kaudella 15 sarjaottelussa, joista yhtä vaille kaikissa avauskokoonpanossa.

– HIFK on hieno seura ja näen joukkueessa paljon potentiaalia, joten olen erittäin onnellinen saadessani edustaa IFK:ta jatkossakin. Toivon että pystymme seuraavina vuosina kehittämään joukkuetta ja seuraa entisestään, Patronen kommentoi seuran tiedotteessa.

Patronen aloittaa samalla työt myös seuran taustaorganisaatiossa, sillä syyskuusta eteenpäin hän työskentelee HIFK:n urheilutoimenkehittäjänä. Patronen osallistuu juniorien pelaajakehityksen suunnitteluun, sekä saa roolia myös yhteistyöseurojen kanssa toimimisessa ja uusien yhteistyömahdollisuuksien kartoittamisessa.