”Seinäjoki on Suomen Palermo” – Näiden SJK-valmentajien sopimukset olisivat ilman potkuja yhä voimassa

SJK:ssa valmentajaruletti pyörähti jälleen. Vaikka joukkueen tulokset ovat olleet nousujohteisia viime kausiin verrattuna, ja paikka yläloppusarjassa on yhä omissa käsissä, sai päävalmentaja Alexei Eremenko tänään seuralta lähtöpassit.
SJK on nyt vaihtanut valmentajaa viisi kertaa viimeisten 2,5 vuoden aikana. Paikka on ollut koko suomalaisen jalkapallokentän tuulisin.
Valakari (potkut helmikuussa 2017)
Boström (potkut kesäkuussa 2017)
Roca (potkut syyskuussa 2017)
Page (valmensi kauden 2017 loppuun)
Kautonen (potkut toukokuussa 2018)
Eremenko (potkut elokuussa 2019)
#sjk #Veikkausliiga
Valakari 1.78 (99 ottelua)
Boström 1.47 (15)
Roca 1.44 (16)
Page 1.33 (9)
Kautonen 1.43 (14)
Eremenko 1.10 (49)
Näkeehän tuon jo sokeakin että Valakarin potkut olivat aikoinaan ainoa ja oikea teko #veikkausliiga
Sixten Boströmin kanssa tehtiin taannoin vain kauden 2017 kattanut sopimus, ja sama koski myös espanjalaista Manuel Rocaa. Nytkin valmennusvastuuseen nostettu Brian Page sai jo syyskuussa 2017 tietää valmentavansa joukkuetta vain kuluvan kauden loppuun.
Sopimuksia saatetaan purkaa hyvin erilaisin käytännöin, eikä purkujen yhteydessä mahdollisesti tehtävistä taloudellisista järjestelyistä ole tapana kertoa julkisuuteen. Saamatta jääneitä palkkasaatavia on saatettu hyvittää könttäsummalla, ns. ”kultaisella kädenpuristuksella”.
Tosiasia kuitenkin, että jos tarkkaillaan vain alun perin tehtyjä valmentajasopimuksia, olisi SJK:lla teoriassa käynnissä tällä hetkellä peräti neljän valmentajan työsopimus.
Simo Valakarin kanssa tehtiin helmikuussa 2016 sopimus, joka olisi päättynyt kauden 2019 loppuun. Nyt Valakari valmentaa norjalaista Tromsøä. Sekä Tommi Kautosen että Alexei Eremenkon kanssa tehtiin puolestaan pitkät, kauden 2020 loppuun ulottuvat valmentajasopimukset. Nyt ylennyksen edustusjoukkueen päävalmentajaksi sai puolestaan Brian Page.
sjk.fi/w/sjk-n-ja-ale…
SJK:n ja Alexei Eremenkon tiet erkanevat - SJK
Päävalmentaja Alexei Eremenko ja valmentaja Umar Marhiev on vapautettu tehtävistään. SJK:n valmennusvastuun ottaa Brian Page valmennusryhmineen. Muutokset tulevat voimaan välittömästi. Asiasta...
Ilmeisesti omistajan rahapussi on pohjaton.
Twitterissä herätti hämmennystä sekin, ettei SJK:n Twitterissä kerrottu potkuista mitään. Tai pikemminkin koko Twitter-tiliä ei löytynyt mistään. Salaliittoteoriat olivat jo nostamassa päätään, kunnes selvisi, että Twitter-tili oli lukittu muutama päivä sitten hakkerointiepäilyn vuoksi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Mestarien liiga
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Hirvittävä loukkantuminen seurajoukkueiden MM-kisoissa – Bayern München -tähti pitkälle sairauslomalle?
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Pikkuhuuhkajien EM-pelaaja siirtyy Skotlantiin
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Hirvittävä loukkantuminen seurajoukkueiden MM-kisoissa – Bayern München -tähti pitkälle sairauslomalle?
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä