Bayern Münchenin seurapomolta kummallinen uhkaus Saksan jalkapalloliitolle: ”Emme ikinä hyväksyisi sitä”
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin presidentti Uli Hoeneß on uhannut, että seura ei päästä pelaajiaan Saksan maajoukkueen mukaan, jos Manuel Neuer menettää Saksan paidassa ykkösvahdin paikkansa Marc-André ter Stegenille.
Maajoukkueen ja Bayernin kapteeni Neuer, 33, on ollut Saksan ykkösmaalivahti noin kymmenen vuotta ja pelannut sinä aikana kaikissa arvoturnauksissa. Barcelonan veräjänvartija ter Stegen, 27, on noussut viime vuosina maailman huipputorjujijen joukkoon, mutta maajoukkueessa hän on toiminut Neuerin kirittäjänä.
[readmore from=Saksa]
Kaksikon peluutuksesta maajoukkueessa on käyty aiemminkin keskustelua, mutta aihe nosti päätään jälleen tässä kuussa, kun ter Stegen harmitteli julkisesti vähäistä peliaikaansa Saksan ryhmässä.
Sport Bildin mukaan maajoukkueen päävalmentaja Joachim Löw kaavailee, että ter Stegen on avauksessa vähintään toisessa ottelussa ensi kuun maajoukkuetauolla, jonka aikana Saksa kohtaa 9. lokakuuta Argentiinan ystävyysottelussa ja 13. lokakuuta Viron EM-karsinnassa.
Hoeneß ei katsoisi hyvällä, jos Bayernin pitkäaikainen luottovahti joutuisi luovuttamaan paikkansa ter Stegenille.
– Emme ikinä hyväksyisi sitä, kommentoi Hoeneß Sport Bildille.
– Emme enää päästä pelaajia maajoukkueen mukaan, jos niin tapahtuu.
Saksan maajoukkueen joukkueenjohtaja Oliver Bierhoff selvensi Sport Bildille, ettei ole huolissaan Hoeneßin uhkauksesta, koska kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan sääntöjen mukaan seurojen on päästettävä pelaajansa maajoukkuetauon aikana maajoukkueiden mukaan.
Lähde: Bulinews
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa