Jari Litmanen vieraili Qatarissa – vakuuttui kritisoidun MM-kisaisännän olosuhteista: ”Joukkueille suuri etu”
Jalkapallolegenda Jari Litmanen on käynyt tutustumassa vuoden 2022 MM-kisaisäntä Qatarin puitteisiin.
Entinen Huuhkajat-tähti kertoo arvokisojen järjestelyistä vastaavan komitean verkkosivuilla, että hän on pitänyt näkemästään. Litmasen mukaan pelaajat saavat keskittyä Qatarissa ainoastaan pelaamiseen, sillä matkustamiseen ei mene turhaa aikaa.
– Kompakti MM-turnaus on joukkueille suuri etu, koska he voivat olla yhdessä hotellissa, harjoitella samalla kentällä ja siijoittua lähelle stadionia. Heidän ei tarvitse käyttää aikaa muuhun kuin jalkapalloon. Pelaajana ja valmentajana sinun on pystyttävä keskittymään peliin, Litmanen sanoi.
Huomattavasti kritiikkiä saaneen Qatarin suurena etuna toimiikin se, ettei kenenkään tarvitse matkustaa yli tuntia päästäkseen stadionille. Myös faneja hemmotellaan alkuvaiheessa ainutlaatuisella tavalla, kun päivän aikana voi seurata enemmän kuin vain yhtä ottelua.
Kisajärjestelyistä vastaavan komitean mukaan lyhyet välimatkat antavat kaikille faneille hyvin aikaa muuhunkin kuin jalkapallon seuraamiseen. Nyt nähtävyyksiäkin ehtii kierrellä rauhassa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fotbollskanalen: Matias Siltanen puhui tulevaisuudestaan
- Virallista: Simo Valakari pitkään jatkosopimukseen St. Johnstonen kanssa
- Siirto luvassa? Näin ADO Den Haagin urheilujohtaja kommentoi Diogo Tomasin tilannetta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Kevin Keeganilla on diagnosoitu syöpä
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: TPS julkaisi kapteeninsa jatkosopimuksen
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Pikapotkut saanut Erik ten Hag löysi uusia töitä
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- Veikkausliigan maalitykki Dimitri Legbo lähellä siirtoa Kroatiaan
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- Jarkko Wissin SJK teki lupaavan hankinnan
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: AC Oulu myi puolustajansa Ruotsiin
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla