Lukas Hradecky väläytteli jokerikorttia Bayer Leverkusenin maalinteko-ongelmiin: ”Ainakin on virtaa täynnä ja hymyssä suin”
Kuva: Getty Images
Kovalla ottelutahdilla pelaava Bayer Leverkusen yrittää palata voittojen tielle ja ratkaista maalinteko-ongelmiaan, kun se kohtaa lauantaina Bundesliigan ottelussa nousijajoukkue Union Berlinin.
Bayern sai edellisellä Bundesliigan kierroksella kylmää kyytiä, kun Borussia Dortmund latoi kotonaan taululle 4-0-lukemat. Keskiviikkona Bayer avasi Mestarien liigan 1-2-kotitappiolla Lokomotiv Moskovaa vastaan. Leverkusen-vahti Lukas Hradecky kertoo Suplan Bundes-Luke-podcastissaan, että nyt tappioiden aika saa riittää.
– Kaksi tappiota voidaan ottaa mukaan. Ennen maaottelutaukoakaan ei voitettu. Nyt on taas aika yrittää tankata pisteitä sarjataulukkoon, Hradecky toteaa.
Lauantaina vastaan asettuu kulttiseura Union Berlin, joka pelaa ensimmäistä kertaa seuran historiassa Bundesliigassa. Viime kauden nousukarsinnassa VfB Stuttgartin yllättänyt Union on ottanut neljästä pelistä yhden voiton ja yhden tasapelin. Voitto tuli mukanaan komea päänahka.
– Berlin on ennakkoluuloton joukkue. Tulokset sielläkin ailahdellut. Voittivat kuitenkin Dortmundin, jolle me hävittiin. Se on nousijajoukkue täynnä euforiaa, mitä tahansa voi tapahtua. Mutta kyllä kotona pitää hoitaa, Hradecky summaa.
Leverkusen lähti maaottelutauolle taskussaan 0-0-tasapeli Hoffenheimia vastaan, joten Bundesliigassa on alla kaksi peliä ilman tehtyjä maaleja. Mestarien liigan 1-2-tappiossakin Levekusenin ainokainen oli oma maali. Hradceky allekirjoittaa päävalmentaja Peter Boszin viestin, että pallonhallinnasta on saatava enemmän tehoja irti.
– Onhan meillä ainakin Bundesliigassa ellei koko Euroopassa keskiarvollisesti aika kärkeä pallonhallintaprosentti. Se pitäisi käyttää jotenkin produktiivisemmin, meillä tuhannen taalan maalipaikat ovat jääneet vähän puuttumaan. Lokomotiv Moskovaa vastaan ei ollut, Dortmundia vastaan ei tehty niistä maaleja. On se puheenaiheena ollut, mutta ei sitäkään auta liikaa puhua. Toivottavasti sunnuntaina tehdään pari maalia ja sitten voidaan taas unohtaa tämäkin puheenaihe.
Jossain vaiheessa maalinteko-ongelmiin voisi ratkaisua tarjota myös Joel Pohjanpalo, joka on palannut harjoituksiin maajoukkuetauon jälkeen
– Saattaisi löytyä sieltäkin jopa ratkaisu, tällainen jokerikortti. Toivottavasti koutsi saattaa miettiä sellaistakin ratkaisua. Ainakin on virtaa täynnä ja hymyssä suin. Kaikki näyttää hyvältä ja kroppa kuuntelee nyt treeneissäkin. Toivottavasti Jolle saisi mahdollisuuden jossain kohtaa, Hradecky toteaa.
Bayer Leverkusen – Union Berlin -ottelu näkyy suorana lähetyksenä Viaplayssa lauantaina 21.9. klo 16.20 alkaen.
LUE MYÖS:
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Jättisummalla Veikkausliigan jättänyt Ilari Kangasniemi debytoi Leicesterissä
- Hämmentävä tilanne – suurseurasta eronnut valmentaja palasikin töihin