Ajax-fanien suunnitelma säikäytti viranomaiset – hauska ajatus meni mönkään
Kuva: Getty Images
Ajaxin kannattajien suunnitelma sai Englannin neljännellä sarjatasolla pelaavan Leyton Orientin vaihtamaan pelipäivänsä.
Euroopan jalkapalloliitto Uefa on estänyt Ajaxia myymästä lippuja 5. marraskuuta pelattavaan Mestarien liigan vierasotteluun Chelseaa vastaan, koska hollantilaisjoukkueen kannattajat käyttäytyivät asiattomasti vieraspelissä Valenciassa. Ajax aikoo valittaa rangaistuksesta.
Guardianin mukaan noin 2 000 Ajaxin kannattajaa on jo varannut matkat ja majoituksen Chelsea-ottelua varten, mutta jos rangaistus pysyy voimassa, he eivät pääse katsomaan peliä stadionille.
Ajaxin kannattajat ehtivät jo keksiä muuta tekemistä Lontoon-reissulleen, mutta sekin suunnitelma on kokenut ison kolauksen. Heidän oli tarkoitus mennä Mestarien liigan ottelun sijaan katsomaan Leyton Orientin ja Brightonin alle 21-vuotiaiden joukkueen välistä EFL Trophy -turnauksen kamppailua. EFL Trophyssa pelaavat Englannin Ykkös- ja Kakkosliigan joukkueet sekä yhteensä 16 akatemiajoukkuetta Valioliigan ja Mestaruussarjan seuroista.
Leyton Orientin ja Brightonin U21-joukkueen oli tarkoitus kohdata juurikin 5. marraskuuta, mutta ottelua on turvallisuussyistä siirretty 24 tunnilla eteenpäin. Viime viikolla Leyton Orient ilmoitti, että se aikoo keskustella Ajaxin kanssa hollantilaiskannattajien saapumisesta peliin, mutta tänään, perjantaina, lontoolaisseura tiedotti ottelun siirtämisestä keskusteltuaan turvallisuudesta vastaavien tahojen, mukaan lukien poliisin, kanssa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Eurojytky! Mestarien liigassa pamahti voitto, jollaista ei ole nähty 20 vuoteen
- Antonio Conte ei peittele – haluaa Italian maajoukkueen päävalmentajaksi
- Haastattelu: Ryan Mahuta teki uuden sopimuksen Tšekissä – ”Talvella oli kiinnostusta muista seuroista”
- Otso Virtanen loukkaantui – Ilves hankki korvaajan
- Diogo Tomas unelmoi siirrosta Portugaliin: ”Seuraan sarjaa todella tarkasti”
- Historiallinen merkkipaalu – Manuel Neuer samalle viivalle Lionel Messin kanssa
- Näin seuraat jalkapallon MM-kisoja – Ylen ja MTV:n selostajat ja asiantuntijat julki
- Mestarien liigan puolivälierät alkoivat – näin kävi tiistaina
- Mircea Lucescu on kuollut
- Veikkausliiga-seura on hakenut toimitusjohtajaa lähes puoli vuotta tuloksetta
- Veikkausliiga-seura on hakenut toimitusjohtajaa lähes puoli vuotta tuloksetta
- Näin seuraat jalkapallon MM-kisoja – Ylen ja MTV:n selostajat ja asiantuntijat julki
- IS: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen suorana: ”Aika petetty olo”
- Muistatko? Lionel Messi kieltäytyi miljarditarjouksesta – ”Uskomatonta”
- Hämmentävä tuomarivirhe sarja-avauksessa – Jani Honkavaaran Djurgården nappasi voiton
- Expressen: Matias Siltanen listaykkösenä – jättisiirto muhii
- Otso Virtanen loukkaantui – Ilves hankki korvaajan
- Diogo Tomas unelmoi siirrosta Portugaliin: ”Seuraan sarjaa todella tarkasti”
- Mircea Lucescu on kuollut
- SJK-pomo teki Ylelle paljastuksen maalikuningas Kasper Paanasen tilanteesta