Cristiano Ronaldo saamassa oman nimikkostadioninsa – ”Hän on ja tulee aina olemaan yksi seuran hienoimmista symboleista”
Kuva: Getty Images
Cristiano Ronaldolle ollaan suunnittelemassa nimikkostadionia, kun hän lopettaa uransa. Sporting CP:n kotikentän nimi on tällä hetkellä Estádio José Alvalade, mutta ei välttämättä enää tulevaisuudessa.
Ronaldo aloitti uransa Sportingin junioriakatemiassa. Kaudelle 2002-2003 hän nousi seuran edustusjoukkueeseen, ja heti kauden päätteeksi Ronaldo siirtyi Manchester Unitediin.
Sportingin presidentti Frederico Varandas kertoi Tuttosportille, että stadionin nimeämistä Ronaldon mukaan on mietitty.
-Olemme miettineet sitä, ja luonnollisesti olisimme todella ylpeitä, että hänen (Ronaldo) nimensä liitettäisiin meihin tällä tavalla, Varandas sanoi.
– Cristiano on ja tulee aina olemaan yksi hienoimmista symboleista seuran historiassa. Hänen arvonsa näkyvät junioriakatemian seinillä intohimon, uhrausten, kurinalaisuuden, johtamisen ja päättäväisyyden muodossa.
– Hän (Ronaldo) on ehdottomasti paras portugalilainen pelaaja ikinä, ja yksi kaikkien aikojen parhaista urheilijoista urheilun historiassa, Varandas päätti.
Vaikka Ronaldo ehti pelata Sportingin edustusjoukkueessa vain yhden kauden ajan, on hän jättänyt ison jäljen portugalilaisseuraan.
Lähde: Football Italia
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Axel Kouame ei mahtunut AIK:n kokoonpanoon: ”Se oli urheilullinen päätös”
- Jani Honkavaara kertoi mielipiteensä derbyrekordistaan Djurgårdenissa: ”Turhauttavaa”
- Katso: Toni Koskelan Kalmar otti avausvoittonsa Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski voittomaalin
- Luka Modrić joutui leikkaukseen ennen MM-kisoja
- Hollantilaistähti sivuun MM-kisoista: ”Olen musertunut”
- Tekikö HJK valtavan virheen? IS:n asiantuntija: ”Ei herätä pienintäkään luottamusta”
- Haastattelu: Onni Helén taistelee peliajasta Norjassa – ”En ole alkanut liikaa stressaamaan”
- HJK-fanit yrittivät törkeää temppua Kuopiossa – poliisi puuttui asiaan
- KuPS ja HJK rokottivat toisiaan salamamaaleilla
- Karmiva tapaus – suurseuran stadionin uumenista löytyi ruumis
- Tekikö HJK valtavan virheen? IS:n asiantuntija: ”Ei herätä pienintäkään luottamusta”
- Hollantilaistähti sivuun MM-kisoista: ”Olen musertunut”
- Luka Modrić joutui leikkaukseen ennen MM-kisoja
- Haastattelu: Onni Helén taistelee peliajasta Norjassa – ”En ole alkanut liikaa stressaamaan”
- HJK-fanit yrittivät törkeää temppua Kuopiossa – poliisi puuttui asiaan
- Karmiva tapaus – suurseuran stadionin uumenista löytyi ruumis
- Näin Jani Honkavaara lähtee Allsvenskan-kauden ensimmäiseen derbyyn: ”Olen saanut paljon neuvoja niiden suhteen”
- HJK:sta tuttu Georgios Kanellopoulos voitti Kreikan cupin mestaruuden
- Suora nousu karkaamassa Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermolta
- HJK:n Daniel O’Shaughnessy lopettaa uransa