Lionel Messi myöntää: Oli jättää Barcelonan ja Espanjan viisi vuotta sitten – ”Minua kohdeltiin väärin”
Kuva: Getty Images
Lionel Messi on edustanut Barcelonaa koko uransa ajan, mutta Kataloniaan jääminen ei ole aina ollut argentiinalaistähdellekään itsestäänselvyys.
Messi, 32, kertoi RAC1:n haastattelussa, että hän oli jättää Barcelonan viisi vuotta sitten. Se ei kuitenkaan johtunut urheilullisista syistä, vaan hänen ongelmista Espanjan veroviranomaisten kanssa. Messi sai 21 kuukauden ehdollisen vankeustuomion ja miljoonien sakot.
– Olen ollut välillä todella väsynyt eri syistä. Niin on käynyt useasti, erityisesti vuosina 2013 ja 2014, kun minulla oli ongelmia verottajan kanssa.
– Onneksi lapseni olivat pieniä, eivätkä he tajunneet siitä mitään, mutta meillä meni huonosti. Silloin mietin lähtöä. En sen takia, että olisin halunnut jättää Barçan, vaan sen takia, että halusin lähteä Espanjasta. Minusta minua kohdeltiin väärin.
Messi puhui haastattelussa myös hyvästä ystävästään Neymarista, joka olisi halunnut siirtyä kesällä takaisin Barcelonaan. Brassitähti Neymar, 27, edusti Barcelonaa neljä kautta, kunnes siirtyi kesällä 2017 Paris Saint-Germainiin 222 miljoonan euron maailmanennätyssummalla.
Neymar on ollut Pariisin-siirtonsa jälkeen yhdistettynä myös Real Madridiin. Messi oli jo varma, että Madrid hyödyntäisi tilanteen, kun PSG ja Barcelona eivät päässeet siirrosta sopuun.
– Minä todella luulin, että Neymar menisi Real Madridiin, jos hän ei tule tänne. Hän teki selväksi, että haluaa lähteä Pariisista.
– Oletin, että Florentino (Pérez, seurapresidentti) ja Real Madrid tekisivät jotain.
Lähde: AS, Marca
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen