Myös Norjan pääsarjaan nousi suomalaisvahdin edustama joukkue
Kuva: Juha Tamminen
Länsinaapurista saatiin äskettäin ilahduttavia suomalaisuutisia, kun suomalaisvahti Carljohan Erikssonin seura Mjällby varmisti nousunsa ensi kaudeksi Allsvenskaniin. Nyt vastaavaa kerrottavaa on myös toisesta naapurimaastamme Norjasta.
Walter Viitalan edustama Sandefjord voitti lauantaina Jervin maalein 1-0 ja varmisti nousunsa Eliteserieniin kierrosta ennen kauden päätöstä. Ainoan maalin teki espanjalaispelaaja Rufo Alcaraz.
Jo aiemmin pääsarjaan nousunsa oli varmistanut divisioonan voittaja Aalesund. Sandefjord sijoittuu sarjassa kakkoseksi. Kun sarjaa on pelaamatta vielä yksi kierros, on nousukarsintoihin vielä mahdollisuus Ville Jalaston edustamalla Kongsvingerillä.
27-vuotias Walter Viitala siirtyi Sandefjordiin viime talvena. Hän pelasi joukkueen maalilla kauden 13 ensimmäistä sarjapeliä, mutta heinäkuun alun jälkeen suomalaiselle ei herunut pelivuoroa kertaakaan. 13 pelissä pallo meni selän taakse 16 kertaa, ja nollapelejä kertyi viisi.
Sandefjord vietti kakkostasolla vain yhden kauden, sillä se putosi Eliteserienistä kauden 2018 päätteeksi.
Viitalan sopimus Sandefjordin kanssa kattaa myös kauden 2020. Hän on pelannut myös Huuhkajissa kaksi A-maaottelua.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- LIVESEURANTA: Huuhkajat kohtaa harjoitusottelussa Unkarin
- Onko tässä MM-kisojen musta hevonen? Ranska kaatui valmistavassa ottelussa
- Virallista: Casper Terho siirtyy pysyvästi Hollantiin
- Mika Lehkosuon Pikkuhuuhkajat nappasi komean voiton Ruotsista
- Jesse Joronen lopettaa maajoukkueuransa
- Lähde: Tommi Jyry palaamassa Veikkausliigaan
- Fifalta ankara kielto ennen MM-kisoja – vettä vain maksusta
- Haastattelu: TPS:n Eetu Turkki pelaa sensaatiomaista alkukautta – ”Näen pärjääväni tässä sarjassa”
- Gert Remmel sai huippupestin
- Televisiointi: Huuhkajat kohtaa Unkarin – näin näet ottelun suorana
- Televisiointi: Huuhkajat kohtaa Unkarin – näin näet ottelun suorana
- Gert Remmel sai huippupestin
- Mika Lehkosuon Pikkuhuuhkajat nappasi komean voiton Ruotsista
- Virallista: Casper Terho siirtyy pysyvästi Hollantiin
- Fifalta ankara kielto ennen MM-kisoja – vettä vain maksusta
- AL: Ilves-pomo paljasti – näin seura aikoo reagoida heikkoon alkukauteen
- Sveitsin MM-tähdeltä evätty pääsy Yhdysvaltoihin!
- Jesse Joronen lopettaa maajoukkueuransa
- Lähde: Tommi Jyry palaamassa Veikkausliigaan
- Huuhkajien erikoistilannevalmentaja liittyy Jani Honkavaaran valmennustiimiin
