Uransa lopettanut Daniel Sjölund Ylelle: ”Hankalaa pysyä poissa jalkapallon parista”
Kuva: Juha Tamminen
Kun veikkausliigakausi 2019 pantiin sunnuntaina pakettiin, päättyi myös Daniel Sjölundin komea pelaajaura. IFK Mariehamnin 36-vuotias keskikenttäpelaaja oli ilmoittanut lopettamispäätöksestään jo aiemmin.
Honka voitti kotiottelunsa 1-0 ja eteni eurokentille yhteismaalein 3-1. Sjölundin mielestä IFK saa kuitenkin olla omasta esityksestään ja kaudestaan ylpeä.
– Tiesimme, että tästä tulee hankalaa, sillä edellisottelu päättyi Hongan voittoon. Mielestäni loimme kuitenkin joitakin hyviä paikkoja ensimmäisellä jaksolla, Sjölund kertoi Yle Urheilun haastattelussa.
– Jos olisimme menneet johtoon, olisi ottelu ollut ihan toisenlainen. Mutta meidän on oltava esityksestämme ylpeitä. Honka on hyvä joukkue, ei voi kuin onnitella heitä.
– Olen varma, että kausi alkaa tuntua hyvältä vähän ajan päästä. Pelasimme cupin finaalissa ja myös täällä Veikkausliigan lopputurnauksen finaalissa. Jo ennen tänne tuloa tiesimme, että olemme antaneet kaikkemme, ja tästä kelpaa olla ylpeä.
[readmore from=Sjölund-Daniel]
Lopettamispäätöstään Sjölund ei aio haikeista tunnelmista huolimatta pyörtää, mutta jalkapallon parista mies löytynee jatkossakin.
– Olen päättänyt lopettaa, se ei tästä muutu. Olen siinä iässä, jossa moni päättää uransa. Minulla on ollut tänä vuonna paljon loukkaantumisia. Tietysti tulee olemaan hankalaa pysyä poissa jalkapallon parista.
Ruutu+:n lähetyksessä Sjölund kertoi jatkavansa valmentajaksi kouluttautumistaan, joten kenties ”Daja” nähdään joidenkin vuosien päästä kentän laidalla.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jatkuuko Ranskan MM-epäonni? Ratkaisuottelu vaarassa mennä pipariksi
- Pysäyttikö noitatohtorin kirous Harry Kanen? Ghanan shamaani: ”Aion nyt vapauttaa hänet”
- Neymar herkistyi kyyneliin – palasi Brasilian riveihin lähes 1 000 päivän jälkeen
- Espanjan MM-tähti paljasti – ”Haluan kohdata Lionel Messin finaalissa”
- Ruotsin monivuotisen luottopelaajan ura maajoukkueessa ohi
- AC Milan: Christian Pulisic ei ole kaupan
- 16 miljoonaa seuraajaa – MM-kisojen sensaatio etsii uutta joukkuetta
- Seattle järjestää MM-kisoissa Pride-päivän – vastakkain Iran ja Egypti
- ”Oliko pelaajilla ruokamyrkytys?” – Etelä-Korean valmentaja joutui selittämään ratkaisujaan
- Marokolla tähtäimessä MM-kulta – ”Pelaajat uskovat siihen”
- MM-kisoissa jättimäinen pelikielto
- Englannissa ihmetellään, miksi Jude Bellingham ei saanut punaista korttia – tästä on kyse
- Brasilia lohkovoittajana jatkoon MM-kisoissa – Vinícius loisti, Neymar palasi
- Nuori tähti löi läpi MM-kisoissa – B-lohkon voitosta tuli trilleri
- Hurja huhu: Markku Kanerva ehdolla yllättävän maajoukkueen päävalmentajaksi
- ”V*tun roistot” – FIFA antoi selostajalle porttikiellon MM-kisoihin
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- MM-kisoissa vielä neljän vuoden päästä? Nyt puhuu Lionel Messi
- Brasilia voitti MM-lohkonsa – näin kommentoi Carlo Ancelotti