HJK:n kapteeni siirtyy eksoottiseen futismaahan – joukkue hyvin tuttu eurokentiltä

HJK:ta kaudella 2019 kipparoinut Sebastian Dahlström siirtyy Moldovan pääsarjaan. Dahlströmin uusi seura on Sheriff Tiraspol, jonka vahvuuteen hän liittyy 20. tammikuuta. Sheriff vahvisti sopimuksen kotisivuillaan.
Sheriff Tiraspol perustettiin 22 vuotta sitten, ja se on dominoinut Moldovan pääsarjaa mielin määrin. Kansallisia mestaruuksia se on voittanut 17, ja Eurooppa-liigan lohkovaiheessa Sheriff on nähty viimeisten kymmenen vuoden aikana neljä kertaa. Meneillään oleva mestaruusputki Moldovan pääsarjassa on viiden kauden mittainen.
23-vuotias keskikenttäpelaaja pelasi viime kaudella HJK:ssa 21 veikkausliigaottelua, joissa hän teki kaksi maalia. Kaikkiaan Dahlströmillä on pelattuna tasan 100 veikkausliigapeliä – näistä jokainen kasvattajaseura HJK:n paidassa.
[readmore from=Dahlström-Sebastian]
Suomen A-maajoukkueessa Dahlström pelasi toistaiseksi ainoan ottelunsa viime tammikuussa. Hänen sopimuksensa HJK:n kanssa umpeutui kauden 2019 päättyessä, joten siirtokorvausta Sheriffin ei tarvitse maksaa.
Sheriff Tiraspol tavoitteli tiettävästi viime kesänä riveihinsä toista suomalaista Petteri Forsellia, mutta Forsell valitsi tuolloin kuitenkin HJK:n.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan
- PSG-tähden viimeinen sopimusvuosi alkaa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- PSG-tähden viimeinen sopimusvuosi alkaa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan