KuPS värväsi entisen Norjan mestarin – kokemusta myös Manchester Citystä ja Major League Soccerista

Veikkausliigan hallitseva mestari Kuopion Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen ghanalaisen keskikenttäpelaajan Bismark Adjei Boatengin kanssa. Sopimuksessa on myös optio yhdestä lisävuodesta.
Boateng, 25, läpäisi KuPS:n lääkärintarkastuksen tänään, keskiviikkona, ja liittyy jo huomenna joukkueen harjoitusvahvuuteen.
Hän siirtyi Eurooppaan ensimmäistä kertaa vuonna 2012 liittyessään Manchester Cityn organisaatioon. Samana vuonna Boateng lähti lainalle norjalaiseen Strømsgodsetiin, jossa hän pelasi neljän kauden aikana 101 ottelua ja voitti Norjan pääsarjamestaruuden vuonna 2013.
Boateng edusti viimeksi Yhdysvaltojen Major League Soccerissa pelaavaa Colorado Rapidsia, jossa hänelle kertyi kausilla 2017-2018 yhteensä 41 ottelua. Tänä vuonna hän oli kolmesti Coloradon penkillä, muttei pelannut joukkueen kanssa peliäkään.
Heinäkuussa Colorado Rapids ja Boateng purkivat yhteisymmärryksessä sopimuksensa pelaajan vedottua perhesyihin, joiden vuoksi hän halusi palata Eurooppaan.
– Olen kuullut Veikkausliigasta paljon hyvää ja uskon, että sarja sopii minulle hyvin. Tämä on minulle hyvä askel ja tulen näyttämään, miten hyvä pelaaja olen ja mihin kaikkeen pystyn. Olen pitänyt kuntoani yllä ja pelannut jo joitain pelejä testijaksojen yhteydessä, joten olen hyvässä kunnossa, Boateng kommentoi KuPS:n tiedotteessa.
– Olen keskikenttäpelaaja ja parhaiten minulle sopii rooli, jossa saan osallistua peliin mahdollisimman laajalla alueella. Olen fyysisesti vahva ja juoksuvoimainen pelaaja, mutta osaan myös tehdä teräviä nousuja rangaistusalueelle ja tehdä maaleja.
Artikkelia päivitetty 11.12.2019 klo 17:47: Lisätty tieto Boatengin ja Colorado Rapidsin sopimuksen purkamisesta.
Welcome to KuPS Nana Boateng! Former Colorado Rapids, Strømsgodset & Manchester City midfielder have signed a 1+1 contract with the Finnish champions
#Veikkausliiga #KuPS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä