FIFA aikoo rajoittaa lainasiirtojen määrä – rajoitus voimaan jo ensi kesänä
Kuva: Getty Images
Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA aikoo rajoittaa seurojen lainalle lähettämien pelaajien määrää. Asiasta kertoo Mundo Deportivo, mutta FIFA:n odotetaan vahvistavan päätöksen pian.
Uusi tarjoitus astuu voimaan jo tulevana kesänä. Sen jälkeen kukin seura voi lähettää lainalle vain korkeintaan kahdeksan pelaajaa. Rajoitus koskee vain 22-vuotiaita ja sitä vanhempia pelaajia. Alle 21-vuotiaita voidaan lainata muille seuroille entiseen tapaan rajoituksetta.
Rajoituksen tarkoituksena on pyrkiä ehkäisemään sitä, että seurat tavoittelevat suurempia taloudellisia voittoja pelaajan kehittymisen kustannuksella. Rajoitus tulee vaikuttamaan merkittävästi seuroihin, jotka ovat haalineet listoilleen lukuisia pelaajia, ja kierrättäneet näitä lainoilla. Tunnetuin esimerkki tällaisesta seurasta lienee Chelsea.
Kesällä 2018 julkaisemassaan jutussa Bleacher Report kertoi Chelsealle olleen peräti 40 lainapelaajaa, joista 19 oli vanhempia kuin 21-vuotiaita. Nyt lainapelaajien määrä on laskenut hieman, mutta edelleen sääntö pakottaisi Chelsean myymään useita pelaajiaan. Chelsean omilla kotisivuilla lainapelaajia on listattu 26.
Tulevina vuosina rajoitus tulee vain kiristymään. Kun ensi kaudella muille seuroille on mahdollista lainata kahdeksan pelaajaa, putoaa määrä seuraavalle kaudelle seitsemään ja kaudelle 2022-2023 kuuteen.
Vuodesta 2022 lähtien rajoitus ei koske pelkästään kansainvälisiä pelaajalainoja, vaan se tullaan laajentamaan käsittämään myös saman maan sisäiset lainat.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- ”Kaikki kiehuu, veresi, rintasi” – Paraguay otti todellisen taisteluvoiton MM-kisoissa
- Kaksi MM-kisaottelua pelattiin ”äärimmäisessä kuumuudessa”
- Meksiko juhli MM-jatkopaikkaa rajusti – kaduilla 40 tonnia jätettä
- Hollannin päävalmentaja Ronald Koeman myönsi MM-avauksen mokansa: ”Minä olen vastuussa”
- Turkin päävalmentaja reagoi putoamiseen MM-kisoista: ”Järkyttävää”
- Cristiano Ronaldon joukkuekaveri puolustaa Portugalin supertähteä: ”Merkityksetöntä”
- Espanjan teinitähti Lamine Yamal: ”Olen valmis”
- Turkin MM-haaveet murskaksi – ”Olemme hyvin pahoillamme, meitä hävettää”
- Hollantilaistähden pelikunto on ”kysymysmerkki” Ruotsi-pelin alla
- Kohuttu sääntöuudistus nähtiin ensimmäistä kertaa käytössä MM-kisoissa
- MM-kisoissa virallinen valitus Lionel Messiin liittyen
- Jalkapallon MM-kisat 20.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- USA vyöryi pudotuspeleihin – ottelun lopussa hämmentävä hetki
- Täysi tuntemattomuus nousi miljoonien tietoisuuteen MM-kisoissa – sai nyt siirron uuteen seuraan
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- Jalkapallon MM-kisat 19.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Marokon kapteeni Achraf Hakimi joutuu oikeuteen raiskaussyytteessä – ”Olen odottanut tätä”
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi