Muu futismaailma koronatauolla, Australiassa pelataan parhaillaan – ”Kummallinen päätös”

Kuva: Getty Images
Lähes koko jalkapallomaailma on koronaviruspandemian vuoksi pysähdyksissä, mutta yksi harvoista sarjoista, joissa pelit toistaiseksi jatkuvat, on Australian A-liiga. Saksalainen Markus Babbel, joka sai tammikuussa kenkää Sydney Wanderersin päävalmentajan pestistä, pitää ratkaisua ”kummallisena”.
– Jalkapallokausi halutaan ehdoin tahdoin pelata loppuun, Babbel sanoi lauantaina Sky Sport News HD:n haastattelussa Weltfussballin mukaan.
Australian A-liigassa pelaa myös uusiseelantilainen Wellington Phoenix, joka joutui siirtymään pysyvämmin Australiaan sarjan jatkumisen vuoksi. 11 joukkueen sarjan viimeinen runkosarjan pelipäivä on 26. huhtikuuta. Sen jälkeen pitäisi pelata toukokuun puolivälissä päättyvät pudotuspelit.
Pelit siis jatkuvat Australiassa edelleen, joskin tyhjillä katsomoilla.
– Odotan mielenkiinnolla, vetääkö jalkapallokin jossain vaiheessa jarrua, Babbel totesi viitaten siihen, että muun muassa erittäin suosittu australialaisen jalkapallon sarjakausi päätettiin jo koronakriisin kourissa keskeyttää.
Babbel itse on Australiassa jumissa eikä pääse toistaiseksi kotimaahansa Saksaan. Hänkin ymmärtäisi, jos Australiassakin määrättäisiin kansalaisille tiukempia rajoituksia.
– Olin suunnitellut lentävänäni takaisin toukokuun alussa, mutta lentoyhtiö ei enää lennä Saksaan. On kuitenkin pahempaakin kuin joutua jäämään Sydneyhin.
– Australian hallituksen pitäisi harkita kovempia rangaistuksia, sillä tähänastisia rajoituksia ei useinkaan seurata, Babbel totesi.
Australian hallinto päätti sunnuntaina rajoittaa ihmisten ulkonaliikkumista. Lisäksi erään risteilyaluksen matkustajia ei päästetty pois laivasta, sillä monella matkustajista oli ilmennyt hengitystieoireita. Toistaiseksi kuitenkaan Australian jalkapalloliitto ei ole tehnyt päätöstä sarjan panemisesta tauolle.
– Pelaajien terveys ja hyvinvointi on edelleen ykkösprioriteettimme emmekä pelkää tehdä koviakaan päätöksiä sen varmistamiseksi, jalkapalloliiton toimitusjohtaja James Johnson sanoi liiton kotisivuilla.
– Olimme hyvin luottavaisia ensimmäiseen päätökseemme jatkaa liigojen pelaamista tiettyjen toimenpiteiden kanssa. Olemme pyöritelleet useita skenaarioita, kuinka helpottaa A-liigan kauden pelaamista loppuun. – Emme kuitenkaan elättele turhia toiveita tilanteen suhteen. Teemme tarpeen tullen nopeita päätöksiä pandemian haasteiden edessä. – Huolehdimme kaikista varotoimenpiteistä hallituksen neuvojen mukaan ja teemme läheistä yhteistyötä liigan ja seurojen kanssa varmistaaksemme, että pelaajat pysyvät terveinä, sekä hyvässä fyysisessä ja henkisessä kunnossa, Johnson jatkoi. Amatöörisarjat Australian jalkapalloliitto FFA päätti toistaiseksi panna 14. huhtikuuta kestävälle tauolle, mutta ammattilaissarjan pelaaminen jatkuu yhä. Tilanne tosin muuttumassa pian, sillä Sydney Morning Herald kirjoitti maanantaiaamuna Suomen aikaa, että päätös kauden keskeyttämisestä tehtäisiin tiistaina.
UPDATED: FFA are set to announce the postponement of the A-League season tomorrow. [SMH]
smh.com.au/sport/soccer/f…
smh.com.au/sport/soccer/f…
smh.com.au
FFA set to announce postponement of A-League
Despite a last-ditch effort to play all remaining games in Sydney, the A-League season is set to be suspended from Tuesday.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!