Huuhkajat-kannattajien toivo EM-kisamatkoista lepää koronarokotteen varassa – pelastus tulossa Sveitsistä?
Kuva: Getty Images
Useat epidemiologian asiantuntijat ovat tuoneet ilmi vahvoja epäilyksiä siitä, ettei yleisöä voitaisi päästää jalkapallokatsomoihin ennen kuin COVID-19-virukseen on olemassa laajasti käyttöön otettava rokote.
Ennen kutakin uutta rokotetta vaaditaan laajaa testausta sivuvaikutusten eliminoimiseksi. Onkin esitetty arvioita, että rokotteen käyttöön ottoon voisi mennä jopa 18 kuukautta. Tällöin olisi olemassa aito uhka sille, että esimerkiksi kesälle 2021 siirretyt EM-kisat jouduttaisiin pelaamaan ilman yleisöä. Myös yleisön päästäminen sarjapeleihin on arveluttavaa niin Suomessa kuin ulkomaillakin ennen kuin koronavirusta vastaan on luotu toimiva rokote.
Sveitsistä kantautuu kuitenkin rohkaisevia uutisia. Saksalaislehti Spiegel kirjoittaa, että Bernin yliopistollisen sairaalan immunologi Martin Bachmann on kehittänyt omasta mielestään hyvin lupaavan koronavirusrokotteen. Jos testit ovat lupaavia, voisi rokote olla parhaassa tapauksessa valmis käyttöön otettavaksi Sveitsissä jo tämän vuoden lokakuussa.
– Aikataulu on äärimmäisen optimistinen, mutta ei täysin epärealistinen, Sveitsin alan viranomaisen Swissmedicin edustaja Lukas Jaggi kommentoi uutistoimisto dpa:lle.
– Koronaviruspandemian kiireellisyydestä johtuen puhumme lupamenettelyssä viikoista, emme kuukausista.
Bachmann toivoo voivansa aloittaa ensimmäisen vaiheen rokotetestit ihmisillä jo heinäkuussa. Ensimmäisen vaiheen testiryhmässä olisi vain vähän osallistujia, ja siinä testattaisiin yleistä sietokykyä rokotteelle ja sen turvallisuutta.
[readmore from=Koronavirus]
Bachmannin rokote perustuu viruksenkaltaisiin partikkeleihin, joiden pitäisi saada aikaan kehon puolustusreaktio. Samankaltaista rokotetta hyödynnetään myös papilloomaviruksen ja hepatiitin ehkäisyssä.
Bachmann vakuuttaa, että rokotekehittelyssä noudatetaan kaikkia määräyksiä, mutta prosessia vain pyritään nopeuttamaan. Vasta kolmen eri tutkimusvaiheen jälkeen voidaan saada selvyyttä siihen, tuoko Bachmannin rokote toivottuja tuloksia. Samalla pitää varmistua siitä, ettei siihen liity sopimattomia tai jopa vaarallisia sivuvaikutuksia.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ratkaisu jatkoajalla – Englanti eteni MM-välieriin!
- Englanti ja Norja iskevät yhteen MM-puolivälierässä – katso avaukset
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- Suru-uutisia: Etelä-Afrikan MM-pelaaja Jayden Adams on menehtynyt 25-vuotiaana
- Matias Siltasen jättisiirto on kaatumassa – Toulouse kääntää katseet muualle
- Sveitsin ykköstykki sivussa MM-puolivälierästä Argentiinaa vastaan
- Jürgen Klopp: Liverpool yritti hankkia Kylian Mbappén – salaiset neuvottelut yksityiskoneessa
- Argentiinan valmentaja: Lionel Messi päättää itse pilkkujen vetämisestä
- Thibaut Courtois olisi halunnut jatkaa MM-puolivälierässä kentällä: ”Valmentajan päätös”
- LIVESEURANTA: Englanti MM-välieriin!
- LIVESEURANTA: Englanti MM-välieriin!
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- Matias Siltasen jättisiirto on kaatumassa – Toulouse kääntää katseet muualle
- Erotuomari tunnustaa: yleisöä vedätettiin MM-finaalissa 2006
- Sveitsin ykköstykki sivussa MM-puolivälierästä Argentiinaa vastaan
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- Suru-uutisia: Etelä-Afrikan MM-pelaaja Jayden Adams on menehtynyt 25-vuotiaana
- Englanti ja Norja iskevät yhteen MM-puolivälierässä – katso avaukset
- Argentiinan valmentaja: Lionel Messi päättää itse pilkkujen vetämisestä
- Jürgen Klopp: Liverpool yritti hankkia Kylian Mbappén – salaiset neuvottelut yksityiskoneessa