Huuhkajat-kannattajien toivo EM-kisamatkoista lepää koronarokotteen varassa – pelastus tulossa Sveitsistä?

Useat epidemiologian asiantuntijat ovat tuoneet ilmi vahvoja epäilyksiä siitä, ettei yleisöä voitaisi päästää jalkapallokatsomoihin ennen kuin COVID-19-virukseen on olemassa laajasti käyttöön otettava rokote.
Ennen kutakin uutta rokotetta vaaditaan laajaa testausta sivuvaikutusten eliminoimiseksi. Onkin esitetty arvioita, että rokotteen käyttöön ottoon voisi mennä jopa 18 kuukautta. Tällöin olisi olemassa aito uhka sille, että esimerkiksi kesälle 2021 siirretyt EM-kisat jouduttaisiin pelaamaan ilman yleisöä. Myös yleisön päästäminen sarjapeleihin on arveluttavaa niin Suomessa kuin ulkomaillakin ennen kuin koronavirusta vastaan on luotu toimiva rokote.
Sveitsistä kantautuu kuitenkin rohkaisevia uutisia. Saksalaislehti Spiegel kirjoittaa, että Bernin yliopistollisen sairaalan immunologi Martin Bachmann on kehittänyt omasta mielestään hyvin lupaavan koronavirusrokotteen. Jos testit ovat lupaavia, voisi rokote olla parhaassa tapauksessa valmis käyttöön otettavaksi Sveitsissä jo tämän vuoden lokakuussa.
– Aikataulu on äärimmäisen optimistinen, mutta ei täysin epärealistinen, Sveitsin alan viranomaisen Swissmedicin edustaja Lukas Jaggi kommentoi uutistoimisto dpa:lle.
– Koronaviruspandemian kiireellisyydestä johtuen puhumme lupamenettelyssä viikoista, emme kuukausista.
Bachmann toivoo voivansa aloittaa ensimmäisen vaiheen rokotetestit ihmisillä jo heinäkuussa. Ensimmäisen vaiheen testiryhmässä olisi vain vähän osallistujia, ja siinä testattaisiin yleistä sietokykyä rokotteelle ja sen turvallisuutta.
[readmore from=Koronavirus]
Bachmannin rokote perustuu viruksenkaltaisiin partikkeleihin, joiden pitäisi saada aikaan kehon puolustusreaktio. Samankaltaista rokotetta hyödynnetään myös papilloomaviruksen ja hepatiitin ehkäisyssä.
Bachmann vakuuttaa, että rokotekehittelyssä noudatetaan kaikkia määräyksiä, mutta prosessia vain pyritään nopeuttamaan. Vasta kolmen eri tutkimusvaiheen jälkeen voidaan saada selvyyttä siihen, tuoko Bachmannin rokote toivottuja tuloksia. Samalla pitää varmistua siitä, ettei siihen liity sopimattomia tai jopa vaarallisia sivuvaikutuksia.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot