PSG:n tähtihyökkääjän siirto Argentiinaan osoittautumassa haaveiluksi – ”Meidän taloutemme ei ole linjassa hänen kanssaan”
Kuva: Getty Images
Boca Juniorsin presidentti Jorge Amor Ameal pitää hyvin epätodennäköisenä, että Paris Saint-Germainin tähtihyökkääjä Edinson Cavani siirtyy Argentiinan suurseuraan sopimuksensa päätyttyä.
Uruguaylaiskärki Cavanin, 33, ja PSG:n sopimus päättyy tämän kauden jälkeen, jolloin hän voi vapaasti vaihtaa seuraa ilman siirtokorvausta. Hän on edustanut PSG:tä kesästä 2013 lähtien ja hän on pariisilaisseuran kaikkien aikojen maalintekijä 200 osumallaan.
Kuluvalla kaudella Cavani on kuitenkin jäänyt aiempia kausia vähemmälle peliajalle, kun kilpailu PSG:n hyökkäyksessä on kasvanut. Hän on pelannut tällä kaudella täydet minuutit vain seitsemässä ottelussa ja tullut usein vaihdosta sisään. Kaikkiaan Cavani on pelannut kuluvalla sesongilla 22 ottelussa vajaat 1100 minuuttia. Maaleja hän on iskenyt seitsemän kappaletta.
Bocan johtoportaaseen kuuluva neuvonantaja Jorge Bermúdez antoi hiljattain ymmärtää Radio Cooperativan haastattelussa, että Cavanin siirto Argentiinaan on jo vireillä.
– Se on toiveemme ja pidämme sitä mahdollisuutena. Tuntien Juan Román Riquelmen (Bocan varapresidentti), toivottavasti se tapahtuu mahdollisimman pian. Hän auttaisi meitä valtavasti. Minusta tuntuu, että nämä ovat selviä merkkejä. (LUE LISÄÄ)
Seurapresidentti Amealin mukaan Bocan talous ei kuitenkaan kestäisi Cavanin hankintaa, vaikka hänestä ei tarvitse maksaa siirtokorvausta.
– Olemme ylpeitä, kun Cavanin kaltainen pelaaja sanoo, että haluaa pukea paitamme päälle, mutta meidän taloutemme ei ole linjassa hänen kanssaan, kommentoi Ameal Radio Splendidin haastattelussa EFE:n mukaan.
– Kukaan ei väitä, etteikö Cavani olisi mahtava pelaaja, mutta meidän on ajateltava enemmän nykyisiä pelaajiamme ja uskottava heihin.
Cavani oli tammikuun siirtoikkunassa vahvasti yhdistettynä Atlético Madridiin, mutta diili kaatui tuolloinkin taloudellisiin tekijöihin. Häntä on huhuttu myös Major League Soccerissa tällä kaudella aloittaneeseen Inter Miamiin.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaistähden joukkueen ottelussa raju mellakka Saksassa – poliisihevoset kentällä
- Katso video: Bristol Cityn hyökkääjä iski kauden upeimman maalin
- Haastattelu: Gnistaniin siirtynyt Bogdan Milovanov joutui vaikeaan tilanteeseen Ruotsissa – ”Sirius yritti tehdä elämästäni mahdotonta”
- Vastustajaa lyöneelle Lionel Messille sakot
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Serie A yritti varoittaa piratismista – video meni pahasti reisille
- Cristiano Ronaldon uusin ennätys ei tullut yllätyksenä
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- SuomiFutiksen ennakko: Ligue 1 on selviytymistaistelua kaikille paitsi yhdelle
- MM-finaalin rettelöitsijöille rajut rangaistukset: pelikieltoa yhteensä yli 20 ottelun edestä
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Virallista: Jaro myi himoitun hyökkääjälupauksen Ruotsiin – seuran viivyttely kostautui
- Suomalaiset ovat lähellä europelejä – illalla pamahti yksi käsittämätön tulos
- MM-finaalin rettelöitsijöille rajut rangaistukset: pelikieltoa yhteensä yli 20 ottelun edestä
- Yle: Nyt tärähti – AC Oululta jättikaappaus Veikkausliigassa
- Virallista: Ronaldinho palaa ammattilaiskentille ”romanttinen” tavoite mielessään
- Cristiano Ronaldon uusin ennätys ei tullut yllätyksenä
- Näkökulma: Uutisoimmeko väärin Veikkausliiga-seurojen euromenestyksestä?
- Vastustajaa lyöneelle Lionel Messille sakot