”Viimeinen liiga maailmassa” jatkuu yhä – Valko-Venäjän jalkapalloliiton sihteeri ei näe syitä pysäyttää sarjaa

Valko-Venäjän jalkapalloliiga on saanut viime aikoina poikkeuksellisen paljon näkyvyyttä, sillä se on yhä Euroopan ainut käynnissä oleva pääsarja.
Koronavirustilanteen vuoksi moni jalkapallofani on joutunut etsimään viihdykettä muista asioista, mutta kaikkein futisjanoisimmat ovat ottaneet Valko-Venäjän liigan omakseen.
Valko-Venäjän liigaa on jopa kuvailtu sanoilla ”viimeinen liiga maailmassa”. Valko-Venäjän jalkapalloliiton sihteeri Sergei Zhardetski kommentoi liigan jatkumista ESPN:lle.
− Emme pyytäneet tuollaista leimaa, mutta Valko-Venäjällä tilanne ei ole niin paha, että sarja pitäisi sulkea, Zhardetski sanoi.
Huhtikuun 3. päivänä Valko-Venäjällä oli Johns Hopkinsin yliopiston tietojen mukaan todettu 351 koronavirustartuntaa ja neljä COVID-19-taudista johtunutta kuolemaa.
Valko-Venäjällä ryhdyttiin rajoittaviin toimenpiteisiin torstaina, kun monet tapahtumat suljettiin muutamaksi päiväksi. Jalkapalloliiga sai jatkua.
− Me arvioimme tilannetta päivittäin, mutta luotamme terveydenhuoltoomme täysin, eikä meillä ole syitä pysäyttää liigaa, Zhardetski kertoi.
Zhardetski myönsi, että Valko-Venäjän pääsarjan saama näkyvyys on ollut liigalle hyväksi. Monissa maissa on jopa kyselty tv-oikeuksien perään, ja jotkin maat näyttävät pelejä Valko-Venäjältä.
− Mutta luulenpa, että tässä tilanteessa ei ole oikein tarkastella asiaa näkyvyyden kannalta, Zhardetski totesi.
Lähde: ESPN
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla