Bayern München jatkaa mestaruusjahtia Bundesliigassa: ”Voi olla ylivertainen siinä ottelussa!”
Kuva: Getty Images
Bundesliigaa johtava Bayern München palaa koronatauolta pelikentille sunnuntaina. Kahdeksatta peräkkäistä ja yhteensä 30. liigamestaruuttaan jahtaava megaseura kohtaa vieraissa Union Berlinin, joka löytyy sarjataulukon keskikastista.
Bayern voitti taukoa edeltäneistä 11 pelistään Bundesliigassa kymmenen ja pelasi yhden niistä tasan. Hansi Flick on kesken kauden joukkueeseen tulleena päävalmentajana kääntänyt baijerilaisten kelkan täydellisesti.
– Hän on monipuolistanut ja piristänyt joukkueen peliä mielettömästi. Hän on tuonut sinne uusia ulottuvuuksia. Selostin juuri ennen taukoa Bayernin peliä Schalkea vastaan, ja se oli ihan näytösmatsi! Heillä oli erittäin korkea prässi, paljon jopa Jürgen Klopp -maisia piirteitä pelissä. Pelissä oli paljon uutta verrattuna alkukauteen ja jopa Hansi Flickin alkuaikoihin, sanoo Viasatin jalkapalloselostaja Tero Kainulainen Suplan Week Of Football -podcastin haastattelussa.
Robert Lewandowski johtaa Bundesliigan maalipörssiä ja Thomas Müller taas syöttötilastoa. Kokeneet tähdet ovat nousseet jälleen johtaviin asemiin. Lewandowski jahtaa jo uransa viidettä maalikuninkuutta ja neljättä titteliä viiden kauden aikana.
– Niko Kovacin aikakauden käsijarru on otettu pois, ja se huokuu niin monesta pelaajasta. Thomas Müller on varmasti paras esimerkki siitä, miten yksilötasolla asiat ovat lähteneet rullaamaan, kun päävalmentaja vaihtui. Peli-ilo on näkynyt niin monella tavalla. Nyt mennään Berliinin betonibunkkeriin katsomaan, miltä homma siellä näyttää. Tiedän ja uskon, että Berlin yrittää kaikin keinoin pysäyttää tämän mahdin. Pelaajat eivät luovuta sekunniksikaan, mutta München voi olla ylivertainen siinä ottelussa, Kainulainen ennakoi.
Borussia Dortmund ja RB Leipzig ovat Bayernin lähimmät uhkaajat mestaruustaistelussa. Tuo kolmikko jakoi kolme kärkisijaa myös keväinä 2017 ja -19.
– Laittaisin omat vähäiset roponi Münchenin mestaruuden puolesta, ihan jo sen takia, että siellä on Hansi Flick päävalmentajana iloisten pillipiipariensa kanssa. Näyttää siltä, että mestaruuslautanen nousee Münchenissä pelaajien käsivarsille, Kainulainen uskoo.
Bundesliigan ottelut FC Köln-Mainz 05 ja Union Berlin-Bayern München sekä 2. Bundesliigan Greuther Fürth-HSV nähdään sunnuntaina Viasat Jalkapallo -kanavalla ja Viaplayssa.
Tilaa Viaplay hintaan 9,99 €/kk ilman sitoutumista tästä!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne