FC Haka vahvistuu päävalmentajan pojalla – ”Tuntuu oikealta askeleelta”
FC Haka tiedottaa kotisivuillaan tehneensä kauden 2020 kattavan sopimuksen keskikenttäpelaaja Maximus Tainion kanssa. Sunnuntaina 19 vuotta täyttänyt Tainio siirtyy Valkeakoskelle Tottenham Hotspurin organisaatiosta. Tainion sopimus Tottenhamin kanssa oli umpeutumassa tänä kesänä.
Hakaa valmentaa Teemu Tainio, Maximus Tainion isä. Poika edustaa näin jo kolmatta kertaa isänsä vanhaa seuraa, sillä aiemmin molemmat ovat pelanneet sekä Tottenhamissa että HJK:ssa.
Maximus Tainio on pelannut myös oikeana laitapakkina, mutta parhaiten hän viihtyy isänsä tavoin keskikentän keskustassa. Hän myöntää, että isän rooli Hakan valmentajana vaikutti siirtoon suuresti.
Maximus Tainio palasi Suomeen jo helmikuussa. Tottenhamin organisaatioon hän oli siirtynyt vuonna 2017, mutta loukkaantuminen häiritsi pelejä viime syksynä. Tavoitteet ovat edelleen ulkomailla, mutta nyt on hyvä hetki hakea Veikkausliigasta vauhtia.
[readmore from=Tainio-Maximus]
– Veikkausliiga tuntuu oikealta askeleelta tällä hetkellä, Maximus Tainio kommentoi.
– Hyvin on otettu Hakaan sisään ja joukkuehenki on mahtava.
Ranskan Auxerressa syntynyt Maximus Tainio on kuulunut pitkään myös Suomen poikamaajoukkueiden vakiokalustoon.
- Jalkapalloilijan traagista kuolemaa seurasi ikävä sekaannus – ”En ole hän”
- Lähde: Kuolemaan johtaneessa törmäyksessä mukana ollut maalivahti murtui – joutui rajun ryöpytyksen kohteeksi
- Espanjan poliisi tutkii jalkapalloilijan traagista kuolemaa
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- Harry Kane lähellä historiallista ennätystä – voi nousta Cristiano Ronaldon rinnalle
- Näytön paikka – Cristiano Ronaldon poika sai kutsun maajoukkueeseen
- Rajusti taklattu Jesús de Miguel, 30, on kuollut
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Espanjassa karmea taklaus – pelaaja elottomana 20 minuuttia
- Joakim Latonen tähtää ulkomaille: ”Viime aikoina halu on kasvanut”
- Rajusti taklattu Jesús de Miguel, 30, on kuollut
- Joel Pohjanpalon Palermo johtaa Serie B:tä jo kuudella pisteellä – valmentaja laittoi jäitä hattuun: ”Tämä ei voi nousta päähämme”
- Erik ten Hag latasi rajua tekstiä Cristiano Ronaldosta: ”Ei ole toimittanut enää kahdeksaan vuoteen”
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Ranskan vanhimmassa jalkapalloseurassa täysi kaaos – nyt lähti ex-Valioliiga-tähti
- Espanjassa karmea taklaus – pelaaja elottomana 20 minuuttia
- Adam Marhiev hurjassa iskussa – jälleen kova tunnustus
- HJK on nyt lähellä mestaruutta, KuPSin haaveet murskaksi – tässä ovat viimeisen kierroksen panokset!
- Ruotsalaismedia: Otso Liimatasta surkea tieto
- Katso: Juho Talvitie iski hienon maalin Belgian pääsarjassa