Saksan Cupin loppusuoran aikataulu päätetty – myös 3. Bundesliigan ja naisten Bundesliigan kohtalo päätettiin

Kuten tiedetään, suurista jalkapallosarjoista ensimmäisenä koronavirustauoltaan palaa Saksan Bundesliiga. Bundesliigassa pallo heitetään kentälle jo ensi lauantaina Ruhrin derbyssä Borussia Dortmund-Schalke, joskin tyhjien katsomoiden edessä. Myös 2. Bundesliiga jatkuu tulevana viikonloppuna.
Maanantaina Saksan jalkapalloliitto on päättänyt myös muun jalkapallotoiminnan jatkumisesta. Sekä 3. Bundesliigaa että Naisten Bundesliigaa päätettiin jatkaa.
Kolmosbundesliigassa palataan tositoimiin 26. toukokuuta. Sarjaa on pelaamatta 11 kierrosta, ja ne aiotaan pelata loppuun kahden ottelun viikkotahdilla, jotta viimeiset ottelut pelattaisiin 30. kesäkuuta. Kaksiosaiset karsintaotteluparit pelattaisiin loppuun 7. heinäkuuta mennessä.
Kolmosbundesliigan joukkueiden koronavirustestejä tehdään parhaillaan, ja jos viranomaiset antavat luvan, alkavat joukkueharjoitukset viimeistään 15.5. Monet sarjan seuroista ovat vastustaneet pelien jatkamista muun muassa siitä syystä, ettei niillä ole ylempien sarjatasojen seurojen tavoin riittäviä resursseja vaadittavien hygieniatoimien järjestämiseen. Seurat on esimerkiksi määrätty palkkaamaan oma hygieniavastaava.
Naisten Bundesliiga jatkuu puolestaan 29. toukokuuta. Sarjaa on pelaamatta vielä kuusi täyttä kierrosta. Naisten Cup on puolivälierävaiheessa. Finaali aiotaan pelata miesten tavoin 4. heinäkuuta.
[readmore from=Bundesliiga]
Miesten Cup-kilpailu eli DFB-Pokal ehti ennen koronaviruspandemian valtoilleen ryöpsähtämistä välierävaiheeseen. Tänään jalkapalloliitto päätti, että cupin loppuottelu pelataan 4. heinäkuuta tyhjällä Berliinin Olympiastadionilla. Cupin välierät pelataan puolestaan 9. ja 10. kesäkuuta.
Välierissä Bayern München isännöi tyhjällä stadionillaan Eintracht Frankfurtia ja neljännen sarjatason Saarbrücken Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusenia.
Lähteet: Kicker ja Der Spiegel
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Eurooppa-liiga
- Mestarien liiga
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS