Yhdysvaltain naisten maajoukkueen pelaajat tekivät valituksen siitä, että maan jalkapalloliitto maksaa miehille enemmän palkkaa kuin naisille. Kalifornian oikeus hylkäsi palkkakanteen perustuen siihen, että maajoukkue oli aiemmin hylännyt tasavertaisen pelaajapalkkiosopimuksen.

Pelaajat valittivat myös epätasa-arvoisista työskentelyolosuhteista. He eivät ole olleet tyytyväisiä siihen, miten naisia kohdellaan miehiin verrattaessa. Matkustusta, majoitusta ja terveydenhuoltoa koskevia valituksen muita osia käsitellään Los Angelesissa kesäkuussa.

Yhdysvaltain naisten maajoukkue voitti maailmanmestaruuden viime kesänä. Joukkueen tunnetuimpiin pelaajiin kuuluva Megan Rapinoe on ottanut vahvasti kantaa moniin eri yhteiskunnallisiin asioihin.

Muun muassa Rapinoe ja toinen maajoukkuepelaaja Christen Press reagoivat oikeuden tekemään päätökseen Twitterissä.

− Emme koskaan lopeta taistelua tasa-arvon puolesta, Rapinoe kirjoitti.

− Jatkamme taistelua tasa-arvoisten palkkojen puolesta, Press sanoi.

Christen Press

@ChristenPress
We will continue on in the fight for equal pay.

Lähde: ESPN