Ilves – Haka: Cupissa Pirkanmaan paikallinen

Suomen Cup
Ilves – Haka
Tiistai 23.06. klo 18:00
Suomen Cup etenee pikavauhdilla ja viikolla pelataan turnauksen puolivälierät. Nosto otetaan tiistaille Ilveksen ja Hakan välisestä kamppailusta. Pirkanmaan derby pelataan tänä vuonna jo toisen kerran: ennen koronataukoa joukkueet tahkosivat cupin lohkovaiheessa 1-1 tasapelin. Ottelu pelataan Tammelan stadionilla ja pandemiarajoitusten vuoksi paikalle mahtuu vain 450 katsojaa.
Viime viikolla Ilves pelasi cupia vieraissa KTP:tä vastaan ja joukkueiden välinen luokkaero osoittautui ottelussa hyvin suureksi. Niinpä Ilves kairasi vieraista 0-4 voiton ilman suurempia tuskia – Mika Hilander ei joutunut maalissa tiukoille. Tähän otteluun hallitseva cup-voittaja lähtee ainakin ilman loukkaantuneita Janne-Pekka Lainetta, Naatan Skyttää sekä Ilari Mettälää. Ei pelaajien kierrätyskään ole poissuljettua, sillä välierät pelataan jo viikonloppuna ja Veikkausliigan ensimmäinen kierros tahkotaan jo ensi viikolla.
Haka teki MP:tä vastaan edellisellä kierroksella tarvittavan ja voitto haettiin Mikkelistä lukemin 1-3. Haka on pelannut koko alkuvuoden hienosti – joukkuetta on vahvistettu tajukkaasti ja Teemu Tainiosta on tulossa kova nimi valmentajakartalle. Haka on tulevana kautena Veikkausliigan yllättäjäkandidaatti ja tiukalla aikataululla pelattavan kauden vuoksi joukkueen suurin riskitekijä lienee materiaalin kapeus.
Lyö vetoa ottelusta:
Tampereelle on luvattu illaksi paahtavaa säätä, joka lisää vaatimustasoa erikoisissa olosuhteissa pelattavalle kamppailulle. Pelistä voi odottaa tasaista ja Ilves saa vain pikkusuosikin viitan. Vetoideaa on siis vierasvoitossa: suositus on Haka voittaa ottelun kertoimella 3,55.
tarjoaa mojovaa bonaria. Talletusbonus on tarjolla peräti 150€ asti. Näin 150 euron talletus tuo sinulle heti hurjat 300€ pelirahaa.
Lunasta n tervetulopaketti näin:
- Avaa pelitili TÄSTÄ.
- Tee talletus.
- Saat esimerkiksi 150 euron talletuksella 300€ pelirahaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”