Valioliiga palasi ryminällä! Pep Guardiola häpesi ja otti painavasti kantaa – skandaalituomio nauratti Pasi Rautiaista: ”Varmaan patterit loppu”
Kuva: Getty Images
Valioliiga käynnistyi reilun kolmen kuukauden tauon jälkeen keskiviikkoiltana. Maailman paras jalkapallosarja palasi ryminällä ja herätti jälleen useita keskustelunaiheita.
Maali, jota Hawk-Eye ei nähnyt
Illan avausottelussa kohtasivat sarjanousijat, toiseksi viimeisenä majaileva Aston Villa ja sensaatiomaista kautta pelaava Sheffield United. Ottelussa päädyttiin lopulta maalittomaan tasapeliin, eikä peli todellakaan noussut klassikoiden joukkoon. Keskustelua se kyllä herätti. Sheffield United onnistui nimittäin tekemään ottelussa maalin, mutta sitä ei erotuomari Micheal Oliver hyväksynyt. Sheffield sai sivurajan tuntumasta vapaapotkun, joka lähetettiin maalinsuulle. Aston Villan maalivahti Ørjan Nyland nappasi keskityksen käsiinsä, mutta kaatui tilanteen päätteeksi maalin puolelle. Uusinnoissa näkyi selvästi, että pallo oli maalissa. Oliver sen sijaan ei lähtenyt tilannetta tarkastamaan, koska ei saanut hälytystä kelloonsa maaliteknologian avulla. – Älä edes sano, ettei se (Hawk-Eye) olisi ollut käytössä. Siellä on varmaan (Hawk-Eyessa) patterit loppu, V Sportin asiantuntija Pasi Rautiainen ihmetteli studiossa tilannetta. Hawk-Eye- teknologian kehittänyt firma pahoitteli tapahtunutta Twitterissä. – Maalivahti, puolustaja ja maalitolppa peittivät merkittävästi katsomoon sijoitettujen, maalialuetta ympäröivien seitsemän kameran näkymät. Tämän tasoista estettä ei ole koskaan ennen nähty yli 9000 ottelussa, joissa Hawk-Eye-maaliviivateknologia on ollut käytössä. Artikkeli jatkuu twiittien jälkeen.
"Looks like the Premier League are social distancing from goal-line technology." 

HOW HAS THAT NOT BEEN GIVEN?!
sportbible.com/football/footb…
HOW HAS THAT NOT BEEN GIVEN?!
sportbible.com/football/footb…
David Luiz -show
Illan toisessa ottelussa Manchester City antoi tylyn kohtelun Arsenalille lukemin 3-0. Yksi pelin arkkitehdeistä oli Arsenalin toppari David Luiz. Luiz tuli kentälle loukkaantuneen Pablo Marín tilalle. Ennen taukovihellystä Luiz teki virheen, ja City-laituri Raheem Sterling viimeisteli taukotilanteeksi 1-0. Toisella puoliajalla Luiz hölmöili itsensä suihkuun antaen Citylle samalla rangiastuspotkun. Peli oli käytännössä ohi. Luiz ei välttämättä olisi edes pelannut, ellei Marí olisi loukkaantunut. Luizin sopimus on päättymässä 30. kesäkuuta, eli kesken kauden. Arsenal ei näillä näkymin ole jatkamassa sopimusta. Luiz pahoitteli ottelun jälkeen ja otti syyt tappiosta niskoilleen. – Ei tämä ollut joukkueen vika, tämä oli minun vikani. Joukkue pelasi mielestäni hyvin, etenkin alivoimalla. Valmentaja on uskomaton, pelaajat pelasivat hämmästyttävän hyvin. Tämä oli nyt minun mokani, Luiz kommentoi Sky Sportsille.Pep Guardiola otti vahvasti kantaa

LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
