Lille-pomo myönsi neuvottelut Alfredo Morelosin kanssa: ”Se on totta”
Kuva: Getty Images
Rangersin hyökkääjä Alfredo Morelos on vahvasti yhdistetty Ligue 1:ssä pelaavaa Lilleen. Nyt myös Lillen seurapomo Gérard Lopez myönsi neuvottelut, mutta kertoi myös, ettei mitään päätöksiä olla vielä tehty.
Brittimedioiden mukaan Lillen uskotaan valmistelevan noin 16,5 miljoonan euron tarjousta Rangersille. Lopez myönsi, että seura on kiinnostunut Morelosista, mutta tyrkyllä on hänen mukaansa muitakin pelaajia.
– Ei ole mitenkään harvinaista, että meillä on yhteisymmärrys kahden tai jopa kolmen pelaajan kanssa yhdelle pelipaikalle. Sen jälkeen katsomme, kuka pelaajista sopii meille parhaiten, Lopez kertoi RMC Sportille.
Morelos on tiettävästi halukas siirtymään Ranskaan. Tammikuussa Morelosin perässä oli tiettävästi myös useampi valioliigaseura.
– On totta, että olemme kiinnostuneita Morelosista. Se on myös totta, että hän on kiinnostunut meistä. Mutta käymme vasta keskusteluja, mitään ei ole päätetty, Lopez muistutti.
Morelosin siirtoa jännitetään myös HJK:n toimistolla, sillä tiettävästi Klubi saa noin kymmenen prosentin osuuden Morelosin seuraavasta siirtosummasta. Morelos siirtyi Rangersiin kesällä 2017 noin miljoonalla eurolla. HJK voisi siis tienata Morelosin Lille-siirrosta jopa 1,65 miljoonaa euroa, mikäli kolumbialaishyökkääjän siirtosumma olisi aiemmin mainittu 16,5 miljoonaa euroa.
LUE MYÖS:
- HJK ja KuPS tasasivat pisteet neljän maalin trillerissä
- FF Jaro piti pintansa – Pietarsaaressa pelataan liigafutista myös ensi kaudella
- Huuhkajien keskikenttäpelaaja huimassa vireessä – tilastojen mukaan koko sarjan paras
- Haastattelu: Gustav Engvall saattaa jättää KuPSin ennen kauden viimeisiä otteluita
- Cristiano Ronaldon maali herättää kiistelyä Saudi-Arabiassa – katso itse
- Venäjä nappasi 12–0-voiton avausottelustaan MM-kisoissa
- Jani Honkavaaran Djurgårdenille iso takaisku Allsvenskanin mestaruustaistelussa
- Miro Tenho kertoi miksi jäi Djurgårdeniin
- Kasper Paananen palasi viimein pelikentille – debytoi Allsvenskanissa: ”Olen helpottunut”
- Virallista: KuPS sopimukseen HJK-hyökkääjän kanssa – ”Kaipasin uutta ympäristöä”
- Venäjä nappasi 12–0-voiton avausottelustaan MM-kisoissa
- Nyt se tapahtuu – Ronaldinho palaa pelikentille
- Jani Honkavaaran Djurgårdenille iso takaisku Allsvenskanin mestaruustaistelussa
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Kasper Paananen palasi viimein pelikentille – debytoi Allsvenskanissa: ”Olen helpottunut”
- Cristiano Ronaldon maali herättää kiistelyä Saudi-Arabiassa – katso itse
- Virallista: KuPS sopimukseen HJK-hyökkääjän kanssa – ”Kaipasin uutta ympäristöä”
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Miro Tenho kertoi miksi jäi Djurgårdeniin
- Voittomaali lopussa! FC Inter nappasi tärkeän voiton Veikkausliigan mestaruustaistelussa