Porto kruunattiin Portugalin mestariksi – Iker Casillas palasi stadionille yli vuoden jälkeen: ”Haluaisin niin paljon pelata”

Porto varmisti keskiviikkoiltana Portugalin pääsarjamestaruuden voitettuaan kotistadionillaan Dragãolla Sportingin 2-0.
Porton arkkivihollinen Benfica kamppaili seuran kanssa tasapäisesti mestaruudesta ennen koronataukoa, mutta Benfica on onnistunut voittamaan vain neljä viimeisestä 14 kamppailustaan, mikä on Portugalin suurimmalle seuralle valtava epäonnistuminen.
Portugalin sarjaa on pelaamatta vielä kaksi sarjakierrosta.
Iker Casillas seurasi Sporting-ottelua paikan päällä stadionilla, ja juhli mestaruutta muiden pelaajien kanssa kentällä. Casillasin edellisestä ottelusta on aikaa jo 15 kuukautta, sillä legendaarinen espanjalaisvahti sai sydänkohtauksen Porton harjoituskeskuksessa toukokuun alussa 2019.
Casillasin sopimus Porton kanssa päättyi kesäkuun lopussa, mutta Casillas on toiminut viime ajat seurajohdossa ja saattaa jatkaa seurassa tulevaisuudessakin, vaikkei madridilaista nähdäkään enää tolppien välissä. Porton kannattajat haluaisivat Casillasin pelaavan loppukauden otteluissa edes muutaman minuutin, jotta vahti voisi jättää kentän puolella jäähyväiset.
– Tämä on minulle ensimmäinen kerta Dragãolla 14 kuukauteen. Tämä on tunteellinen hetki. Haluaisin niin paljon pelata. Se riippuu minusta, mutta myös lääkäreistä ja seurasta. Kausi on ollut koronan myötä outo ja tauon jälkeen pelaaminen oli vaikeaa pelaajille, mutta he ovat pelanneet todella hyvin ja ansaitsevat mestaruutensa, Casillas kertoi Porton haastattelussa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla