Gennaro Gattuso lähetti terveiset Juventuksen uudelle päävalmentajalle Andrea Pirlolle: ”Hän on kusessa”
Kuva: Getty Images
Napolin päävalmentaja Gennaro Gattuso varoittaa entistä joukkuekaveriaan Andrea Pirloa siitä, että menestyksekäs pelaajaura ei takaa menestystä valmentajana.
Pirlo, 41, ripusti nappulakengät naulaan vuonna 2017 voitettuaan muun muassa maailmanmestaruuden, kuusi Italian mestaruutta ja kahdesti Mestarien liigan. Hänen oli määrä aloittaa uransa valmentajana tänä kesänä entisen seuransa Juventuksen alle 23-vuotiaiden joukkueessa, mutta toisin kävi.
Juventus putosi perjantaina Mestarien liigasta ja ilmoitti heti seuraavana päivänä, että se on antanut kenkää päävalmentajalleen Maurizio Sarrille. Bianconerin uudeksi käskyttäjäksi ehdittiin jo huhuta useita huippunimiä, mutta Juventus ilmoittikin vielä samana päivänä, että se on nostanut päävalmentajakseen Pirlon, jolla ei ole vielä päivääkään kokemusta valmentamisesta.
Gattuso, 42, pelasi Pirlon kanssa yhteensä 342 ottelua AC Milanissa ja Italian maajoukkueessa, enemmän kuin kenenkään toisen kanssa. Hän toivoo hyvän ystävänsä onnistuvan Juventuksessa, mutta hän ei lähtenyt kaunistelemaan työnkuvasta kysyttäessä.
– No, hän on kusessa nyt… Sellaista tämä työ on, sanoi Gattuso Sky Italialle.
– Hän on onnekas, kun hän saa aloittaa Juventuksessa, mutta tässä ammatissa mahtava pelaajaura ei kanna pitkälle.
– On opiskeltava asioita, tehtävä kovaa töitä, eikä unta saa juurikaan.
Gattuso on valmentanut vuodesta 2013 lähtien. Hän on saanut potkuja ja lähtenyt seuroista. Napoli on seitsemäs joukkue, jota hän valmentaa.
– Pelaaminen ja valmentaminen ei ole alkuunkaan samanlaista.
– Tämä on täysin eri ammatti, emmekä voi oppia sitä vain kirjoista lukemalla. Meidän on mentävä kentälle ja tehtävä kovaa töitä. Tämä on täysin eri maailma.
LUE MYÖS:
- Seuraikoni Andrea Pirlo on Juventuksen uusi päävalmentaja – valmennusuran piti alkaa sarjaportaita alempaa
- Juventus-pomo antoi perustelut Andrea Pirlon yllätyspestaukseen – Maurizio Sarrin potkuista päätettiin jo ennen Mestarien liigan katastrofia
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen