Manuel Neuer ei pystynyt iloitsemaan Bayernin murskavoitosta täysin rinnoin: ”Minun käy hieman sääliksi”
Kuva: Getty Images
Mestarien liigassa nähtiin kahden huippumaalivahdin kohtaaminen, kun Bayern München ja Barcelona ottivat yhteen puolivälierässä.
Bayernin Manuel Neuer otti niskalenkin Barcelonan Marc-André ter Stegenistä, joka joutui poimimaan pallon verkostaan kahdeksan kertaa. Neuerin, 34, verkko heilui vain kahdesti.
Kuuden maalin tappio ei tietenkään selity yksin maalivahdin pelaamisella. Bayernilla oli illan päätteeksi enemmän osumia kuin Barcelonalla laukauksia kohti maalia.
Neuer ja ter Stegen, 28, ovat joukkuekavereita Saksan paidassa ja siten myös toistensa kilpailijoita. Ter Stegen on jo pitkään kuulunut maailman lahjakkaimpien veräjänvartijoiden joukkoon, mutta maajoukkueessa hän on toiminut kirittäjänä kokeneelle Neuerille. Ter Stegenillä on tilillään 24 A-maaottelua ja Neuerilla 92.
Viime syksynä Saksassa nousi pienimuotoinen kohu, kun ter Stegen ilmaisi tyytymättömyytensä vähäiseen peliaikaansa maajoukkueessa. Neuer ja ter Stegen ovat vastustajia, mutta perjantain murskavoiton jälkeen Neuer välitti terveiset ter Stegenille ystävänä.
– Minun käy hieman sääliksi Marc-André ter Stegeniä, kun hän päästi niin monta maalia, sanoi Neuer Goalin mukaan.

- Barcelonalle pahin nöyryytys yli 70 vuoteen – tähtipelaaja tarjoutui tekemään kovan ratkaisun: ”Minä siirryn ensimmäisenä sivuun”
- Bayern-tähdet nauttivat Messin ja kumppanien alistamisesta: ”Se oli oikeastaan hauskaa”
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ronald Koeman junior pisti isäänsä paremmaksi – maalivahti teki maalin
- Neymar menetti hermonsa vuoden tärkeimpänä päivänä – oliko se siinä?
- Odotetuin MM-kokoonpanojulkistus tänään suorana netissä
- SJK:n pelaaja valittiin kesän MM-lopputurnaukseen
- Fabrizio Romano: José Mourinho siirtyy Real Madridin peräsimeen
- Lukas Hradeckyn AS Monacon kausi päättyi pettymykseen – takaportti auki europeleihin
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin