SJK:lle ja TPS:lle brassivahvistusta puolustusosastolle
Kuva: Tiina Pirilä / TPS
SJK on hankkinut puolustukseensa brasilialaisen Murilo Henrique de Araunjo Santosin, taiteilijanimeltään Murilon. 24-vuotias laitapuolustaja siirtyy Seinäjoelle espanjalaisesta Ourense CF:stä. Hänen sopimuksensa kattaa kauden 2020 loppuun.
Murilo on syntynyt Brasiliassa, mutta hänellä on myös Portugalin kansalaisuus. Hän on portugalilaisen Rio Ave FC:n kasvatti, ja hän on pelannut urallaan Brasiliassa, Portugalissa ja Espanjassa.
Hyökkäysvoimaiseksi kuvailtu puolustaja ei ole ehtinyt vielä harjoittelemaan paljoa SJK:n ryhmässä karanteenisääntöjen takia, mutta hän on käytettävissä tulevana lauantaina RoPS:aa vastaan.
– Murilo on todella mielenkiintoinen pelaaja, todella hyökkäysorientoitunut, ja nauttii 1v1-tilanteista. Erittäin vahva, päävalmentaja Jani Honkavaara kuvailee tulokasta.
– Ylipäätään nyt alkaa näyttää hieman paremmalta, koska olemme saaneet loukkaantuneita pelaajia takaisin harjoituksiin ja toivottavasti pian myös mukaan pelaavaan kokoonpanoon.
TPS:lle lainavahvistus Ruotsista
Myös TPS saa riveihinsä uutta brassiverta, kun Jean Carlos de Brito, 25, siirtyy Turkuun loppukaudeksi lainasopimuksella Allsvenskan-seura Hammarbysta. Päävalmentaja Jonatan Johansson kuvailee Jeania monipuoliseksi pelaajaksi, jota voi peluuttaa useammalla pelipaikalla. – Jean ei sopinut Hammarbyn systeemeihin juuri nyt ja hän oli innokas tulemaan tänne Turkuun heti. Hän on erittäin monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan vasempana laitapuolustajana sekä keskikentän laidalla ja keskustassa. Hän on selkeä vahvistus meille, tuoden uutta osaamista meidän joukkueeseemme, Johansson kommentoi. Jean on edustanut aiemmin muun muassa espanjalaista Osasunaa sekä brasilialaista Palmeirasta. Hammarbyhyn hän siirtyi talvella 2019, mutta viime kauden mies edusti lainasopimuksella IK Frej Täbyä Ruotsin toisella korkeimmalla sarjatasolla Superettanissa. Jean on aloittanut 14 vuorokauden omaehtoisen karanteenin, ja hän liittyy TPS:n joukkueharjoituksiin eristäytymisen päätyttyä.Lue lisää:
fc.tps.fi/fi/uutiset/bra…
#FCTPS #Veikkausliiga #Turku #TKOMV
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- Mestarien liigan playoff-kierros käyntiin: Vinícius-kohu pysäytti pelin
- Juventuksen päävalmentaja Spalletti myönsi shokkitappion jälkeen: “Otimme kolme askelta taaksepäin”
- Täysin pähkähullu ilta: Galatasaray murskasi Juventuksen 5–2
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- HS: Palloliitolla kiusallinen tilanne – tunnetut suomalaiset jalkapalloilijat pelaavat Venäjän kanssa
- Nettihuutokaupoista karmea havainto: erikoiset myyntikohteet herättäneet ostajien kiinnostuksen
- Mestarien liigassa nähdään tänä iltana jotain, mitä ei ole koskaan aikaisemmin nähty
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- HS: Palloliitolla kiusallinen tilanne – tunnetut suomalaiset jalkapalloilijat pelaavat Venäjän kanssa
- Mestarien liigan playoff-kierros käyntiin: Vinícius-kohu pysäytti pelin
- Lähde: Huuhkajien maalivahti käy neuvotteluja seuran kanssa
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Täysin pähkähullu ilta: Galatasaray murskasi Juventuksen 5–2
