FC Inter teki elintärkeän jatkosopimuksen – päävalmentaja José Riveiro jatkaa myös ensi kaudella
FC Inter on tehnyt ensi kauden 2021 kattavan jatkosopimuksen päävalmentajansa José Riveiron kanssa. Myös Riveiron valmennusryhmään kuuluvat apuvalmentaja Sergio Almenara ja fysiikkavalmentaja Michel Bellver solmivat vuoden jatkosopimukset.
Espanjalainen Riveiro, 43, on tehnyt Turussa erinomaista työtä siirryttyään viime kaudeksi seuran päävalmentajaksi. Viime kaudella Inter pelasi mestaruudesta ja jäi lopulta viimeisessä ottelussa hopealle.
– Interin edustusjoukkue on Riveiron johdolla noussut sille tasolle, jota me olemme pitkään tavoitelleet. Hänen valinnassaan aikanaan yksi tärkeimmistä asioista oli, että kentällä peli saadaan jälleen näyttämään siltä, miltä sen Interissä kuuluu näyttää. Tilanne on samalla tuonut kaivattua vakautta ja sitä kautta suunnitelmallisuutta edustusjoukkueen toimintaan, Interin tekninen johtaja Vesa Mäki kehui seuran tiedotteessa.
– Minulle tärkeää jatkosopimuksen tekemisessä oli, että koen olevani projektille edelleen hyödyksi ja että viihdyn työssäni. Samalla uskon, että pystymme seuran kanssa edelleen ottamaan askeleita edustusjoukkueen toiminnan kehittämisessä, Riveiro kommentoi jatkosopimusta.
Riveiro korostaa valmennusryhmän merkitystä. Ensi kaudella Interin talentti- sekä reservijoukkueen vastuuvalmentaja Erol Ates keskittyy entistä enemmän edustusjoukkueen toimintaan.
– En ollut ennen Interiä valmentanut heidän kanssaan, mutta heillä on iso rooli täällä tapahtuvissa hyvissä asioissa. On tärkeää, että saamme jatkaa yhdessä, sillä olemme koko edustusjoukkueen taustaryhmän kanssa saaneet luotua hyvän ilmapiirin täällä työskentelylle, Rivero kertoi.
Riveiro tiedostaa, ettei hän ole loputtomiin Interissä. Päävalmentaja haluaa silti jättää jälkensä seuraan muullakin tavalla kuin vain tulosten valossa.
– Olemme kaikki täällä auttamassa pelaajia suoriutumaan kentällä paremmin. Toimimme sillä mentaliteetilla, että meidän lähtömme jälkeenkin joukkueen toimintaan jäisi pysyvä jälki meidän ajastamme, esimerkiksi seurassa pysyvän harjoittelukulttuurin muodossa.
- Lionel Messin pelikielto peruttiin: ”Hänen kaltaisensa pelaajan kohdalla”
- Harry Kanelle suunnitellaan arvonimeä – näin hän kommentoi itse
- Hattutemppu ja kaksi maalisyöttöä – Achraf Hakimi pisti ranttaliksi
- Näin lähellä Kylian Mbappé oli Ballon d’Oria – äänet paljastuivat
- Suurseurojen välinen ottelu myrskyn silmässä – boikottia vaaditaan
- AC Milan tiputti ison uutisen ”Kapteeni Amerikan” tulevaisuudesta
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Venäjä palaa – kuinka käy jalkapallon?
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Näin lähellä Kylian Mbappé oli Ballon d’Oria – äänet paljastuivat
- Useat seurat alkavat boikotoida Turun Interiä – Yle: Interiltä vastaus
- Hattutemppu ja kaksi maalisyöttöä – Achraf Hakimi pisti ranttaliksi
- Suomi antaa Tansaniaan ja Keniaan samanlaisia summia, mitä maat käyttävät jalkapalloturnaukseen
- MTV: Tässä on Jesse Östin uusi seura – samalla lähtee 22 liigamaalin hyökkääjä
- Tuki Infantinolle oli liikaa – jalkapallopomo erosi
- Suurseurojen välinen ottelu myrskyn silmässä – boikottia vaaditaan
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Harry Kanelle suunnitellaan arvonimeä – näin hän kommentoi itse