Marcus Forss palaa maajoukkueeseen – Juha Malinen nimesi Pikkuhuuhkajat tuleviin otteluihin: ”Hän on taas innolla mukana”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkue on julkaistu tuleviin maaotteluihin. Pikkuhuuhkajat kohtaa EM-karsinnoissa vieraskentällä Pohjois-Irlannin ja Tanskan. Ottelut pelataan 9. ja 13. lokakuuta.
Pikkuhuuhkajien mukana on hyökkääjä Marcus Forss, joka on ollut vahvassa vireessä Brentfordin riveissä Mestaruussarjassa. Forss oli voiton takuumies tiistaina, kun Brentford pudotti West Bromwichin liigacupissa.
– On todella miellyttävä juttu, että Brentfordin tulikuuma Marcus Forss on nyt taas innolla mukana. Hänellä ei ole nyt seurahuolia, vaan ihan päinvastoin, ja toivotamme Marcuksen ilolla tervetulleeksi takaisin vuoden tauon jälkeen, Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Juha Malinen kertoi Palloliiton nettisivuilla.
Pikkuhuuhkajilla ei ole enää mahdollisuutta päästä EM-kisoihin. Malisen mukaan otteluilla on siitä huolimatta iso merkitys.
– Kun puhutaan EM-karsinnoista tai muutenkin, niin jokaisella ottelulla on merkitys. Niillä on merkitystä pelaajille, tulevaisuudelle, valmennusryhmälle, Palloliitolle ja seuroille. On sanomattakin selvää, että hyvällä ilmeellä lähdemme näihin lokakuun otteluihin, Malinen sanoi.
Suomen joukkueeseen tulee vielä pari pelaajaa myöhemmin. Keskuspuolustaja Aapo Halme on pelikiellossa Pohjois-Irlantia vastaan.
– Puolustuspäässä on kysymysmerkkejä ja tämän takia nimetään vielä yksi tai kaksi pelaajaa mukaan myöhemmin, Malinen avasi.
Pikkuhuuhkajat Pohjois-Irlantia ja Tanskaa vastaan
William Jääskeläinen, Crewe Alexandra Hugo Keto, HJK Juho Hyvärinen, RoPS Aapo Mäenpää, IFK Mariehamn Martti Haukioja, FC Inter Matias Vainionpää, SJK Robin Tihi, AIK Mikael Almen, Ilves Aapo Halme, Barnsley FC (vain Tanska-ottelu) Niilo Mäenpää, IFK Mariehamn Kaan Kairinen, Lillestrøm SK Jaakko Oksanen, AFC Wimbledon Lucas Lingman, HJK Mikael Soisalo, SV Zulte Waregem Timo Stavitski, MVV Maastricht Serge Atakayi, SJK Jasin Assehnoun, FC Lahti Onni Valakari, Pafos FC Naatan Skyttä, Ilves Marcus Forss, Brentford FC Benjamin Källman, FC InterLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- Tilastopaljastus: Konferenssiliigassa loistanut Inter-puolustaja on yhdessä kategoriassa maailman kärkeä
- Euroilta Töölössä ei pettänyt – HJK:n kohtalo ratkeaa Skotlannissa
- KuPS taisteli tasapelin eurokentillä – ottelun loppuhetkillä karmiva tilanne
- FC Inter selvisi voittajana tasaisesta euroväännöstä – onneksi ei ole vierasmaalisääntöä
- Ilves-pelaaja menee FC Hakaan kasvamaan korkoa
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- Kovia väitteitä MM-kisojen parhaaksi valitun Rodrin siirrosta – jymypaukku tulossa?
- Fifa piti kriisikokouksen – näin käy Gianni Infantinolle
- Expressen: Otso Liimatta saa siirron kärkiseuraan
- Expressen: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen siirtyy ulkomaille
- Suurseura tyrmistyi Hollannin maajoukkuetähden sopimusvaatimuksista
- FC Inter vahvisti hyökkäystään nuorten maajoukkuehyökkääjällä
- Siirtopommi! Tässä on Mo Salahin uusi seura
- Paniikkinappula pohjassa! Gianni Infantinolta epätoivoinen ratkaisu pestinsä pelastamiseksi
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- Video leviää: Raju välikohtaus Brasiliassa – Neymar menetti malttinsa ottelun jälkeen
- Kovia väitteitä MM-kisojen parhaaksi valitun Rodrin siirrosta – jymypaukku tulossa?