Marcus Forss palaa maajoukkueeseen – Juha Malinen nimesi Pikkuhuuhkajat tuleviin otteluihin: ”Hän on taas innolla mukana”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkue on julkaistu tuleviin maaotteluihin. Pikkuhuuhkajat kohtaa EM-karsinnoissa vieraskentällä Pohjois-Irlannin ja Tanskan. Ottelut pelataan 9. ja 13. lokakuuta.
Pikkuhuuhkajien mukana on hyökkääjä Marcus Forss, joka on ollut vahvassa vireessä Brentfordin riveissä Mestaruussarjassa. Forss oli voiton takuumies tiistaina, kun Brentford pudotti West Bromwichin liigacupissa.
– On todella miellyttävä juttu, että Brentfordin tulikuuma Marcus Forss on nyt taas innolla mukana. Hänellä ei ole nyt seurahuolia, vaan ihan päinvastoin, ja toivotamme Marcuksen ilolla tervetulleeksi takaisin vuoden tauon jälkeen, Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Juha Malinen kertoi Palloliiton nettisivuilla.
Pikkuhuuhkajilla ei ole enää mahdollisuutta päästä EM-kisoihin. Malisen mukaan otteluilla on siitä huolimatta iso merkitys.
– Kun puhutaan EM-karsinnoista tai muutenkin, niin jokaisella ottelulla on merkitys. Niillä on merkitystä pelaajille, tulevaisuudelle, valmennusryhmälle, Palloliitolle ja seuroille. On sanomattakin selvää, että hyvällä ilmeellä lähdemme näihin lokakuun otteluihin, Malinen sanoi.
Suomen joukkueeseen tulee vielä pari pelaajaa myöhemmin. Keskuspuolustaja Aapo Halme on pelikiellossa Pohjois-Irlantia vastaan.
– Puolustuspäässä on kysymysmerkkejä ja tämän takia nimetään vielä yksi tai kaksi pelaajaa mukaan myöhemmin, Malinen avasi.
Pikkuhuuhkajat Pohjois-Irlantia ja Tanskaa vastaan
William Jääskeläinen, Crewe Alexandra Hugo Keto, HJK Juho Hyvärinen, RoPS Aapo Mäenpää, IFK Mariehamn Martti Haukioja, FC Inter Matias Vainionpää, SJK Robin Tihi, AIK Mikael Almen, Ilves Aapo Halme, Barnsley FC (vain Tanska-ottelu) Niilo Mäenpää, IFK Mariehamn Kaan Kairinen, Lillestrøm SK Jaakko Oksanen, AFC Wimbledon Lucas Lingman, HJK Mikael Soisalo, SV Zulte Waregem Timo Stavitski, MVV Maastricht Serge Atakayi, SJK Jasin Assehnoun, FC Lahti Onni Valakari, Pafos FC Naatan Skyttä, Ilves Marcus Forss, Brentford FC Benjamin Källman, FC InterLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kylian Mbappésta valmentaja? Näin Ranskan supertähti vastasi
- VPS purki kahden hyökkääjänsä sopimukset
- Niklas Pyyhtiä herättää kiinnostusta Serie B:ssä
- LIVESEURANTA: Argentiina kohtaa Itävallan – onko Lionel Messi taas pitelemätön?
- Näin Kylian Mbappé kommentoi kilpailuaan Lionel Messin kanssa
- 92 vuoden odotus päättyi – Mohamed Salah johdatti Egyptin historialliseen voittoon
- MM-tähdeltä painava vihjaus – ”Kisat saattavat olla urani viimeiset”
- Tuomarifarssi MM-kisoissa? Belgia koki karmean pettymyksen
- Jalkapallon MM-kisat 22.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Nyt alkoi tapahtua: Espanjalle murskavoitto
- Tuomarifarssi MM-kisoissa? Belgia koki karmean pettymyksen
- Saksa odottaa huolestuneena tietoa luottopelaajansa loukkaantumisesta – ”Ei hyvältä näytä”
- Siirtopaukku: Brasilian MM-tähti Lionel Messin seurakaveriksi
- 92 vuoden odotus päättyi – Mohamed Salah johdatti Egyptin historialliseen voittoon
- Jalkapallon MM-kisat 22.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Jalkapallon MM-kisat 21.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Sensaatiosopimus! Brasilialaislegenda palaa ammattilaiskentille vuosien tauon jälkeen
- Japani pisti show’n pystyyn MM-kisoissa – vastustajan putoaminen varmistui
- LIVESEURANTA: Argentiina kohtaa Itävallan – onko Lionel Messi taas pitelemätön?
- Diogo Dalot: Portugali ja Cristiano Ronaldo varautuivat kritiikkiin etukäteen