Farssia pukkaa: Serie A:n huippuottelua ei sittenkään peruta – Juventus pokkaa luovutusvoiton?
Kuva: Getty Images
Kerroimme aiemmin sunnuntaina, että Serie A:n illan huippuottelu Juventus-Napoli tultaisiin perumaan. Nyt Serie A on kuitenkin vahvistanut, että Napolin anomus ottelun siirrosta on hylätty. Peli on määrätty alkamaan aikataulun mukaisesti kello 21.45.
– Lega Calcio toteaa Napolin virallista ottelusiirtopyyntöä koskien, että vallitsevat säännöt pyrkivät takaamaan jokaisen terveyden, kaikkien seurojen yhtäläisen kohtelun sekä urheilijamaisten periaatteiden kunnioituksen, tiedotteessa todetaan.
Napolin toive ottelusiirrosta liittyy Piotr Zielinskin ja Elif Elmasin saamiin koronatartuntoihin. Molemmat pelaajat saivat koronatartunnat viikko sitten pelatun Genoa-ottelun seurauksena. Genoan pelaajista koronavirustartunta on peräti 17:lla.
Serie A:n tiedotteen mukaan ottelusiirtoja ei tehdä, jos joukkueella on riittävästi pelaajia, jotka ovat antaneet negatiivisen koronanäytteen määrätyn ajan puitteissa. Samasta syystä perumatta jätettiin aiemmin myös ottelut Atalanta-Torino, Crotone-AC Milan, Napoli-Genoa ja Atalanta-Cagliari.
[readmore from=Serie-A]
Pelejä voidaan protokollan mukaan pelata, jos joukkueella on käytössään 13 pelaajaa, maalivahti mukaan laskettuna.
Juventus on valmistautunut illan otteluun suunnitelman mukaisesti ja aikoo ilmestyä stadionille. Napolin joukkue ei kuitenkaan päässyt lauantaina Torinoon lentämään, sillä terveysviranomaiset estivät joukkuetta matkustamasta pahenevan koronatilanteen vuoksi.
Mikäli Napolin joukkue ei saavu paikalle – kuten vahvasti näyttää – odottaa tuomari 45 minuuttia ennen loppuvihellyksen puhaltamista. Tässä tapauksessa Napoli tuomitaan häviämään peli luovutuksella maalein 0-3. Sosiaalisessa mediassa on arvosteltu jonkin verran Juventuksen solidaarisuuden puutetta Napolille erittäin hankalan tilanteen edessä.
Lähde: Football-Italia
The Lega Calcio #SerieA confirms that tonight’s #Juventus-#Napoli clash is on and that the Azzurri’s request to postpone the game has been rejected.
#JuveNapoli
football-italia.net/160138/officia…
#JuveNapoli
football-italia.net/160138/officia…
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”
