Kansallisen Liigan tähtipelaaja jatkosopimukseen KuPS:n kanssa: ”Me haluamme olla paras seura Suomessa”
Kuopion Palloseura ja hyökkääjä Gentjana Rochi ovat solmineet kahden vuoden jatkosopimuksen, joka sisältää seuran option yhdestä lisävuodesta.
Pohjois-Makedoniasta kotoisin oleva Rochi, 26, pelaa toista kauttaan KuPS:ssa edustettuaan aiemmin Jyväskylän Pallokerhoa. Hän on pelannut Suomen pääsarjassa 78 ottelua tehden niissä yhteensä 67 maalia. Rochi johtaa Kansallisen Liigan tämän kauden maalipörssiä 16 osumallaan.
– Allekirjoitin pitkän pelaajasopimuksen siksi, että olen nauttinut olla Kuopiossa ja pelata Kuopion Palloseurassa. Uskon että paras on meillä vielä edessä. Me emme ole vielä yltäneet parhaimmalle tasollemme, mutta me olemme löytäneet oikean tien voittaaksemme sen minkä me haluamme. Olen erittäin keskittyneesti puskenut itseäni täysillä eteenpäin haluten voittaa pokaaleja, kommentoi Rochi KuPS:n sivuilla.
– KuPS on jalkapalloseurana opettanut minua paljon. Seura on mennyt tällä kaudella eteenpäin ja on tehnyt paljon uusia pelaajahankintoja. Paljon asioita on täällä muuttunut ja seura pyrkii pääsemään ylöspäin seuraavalle tasolle. Me haluamme olla paras seura Suomessa.
KuPS on 16 ottelun jälkeen Kansallisessa Liigassa kolmantena, viisi pistettä perässä Åland Unitedia ja Tikkurilan Palloseuraa.
"Me haluamme olla paras seura Suomessa."
Suomen kenttien kovin maalitykki Gentjana Rochi jatkaa Kuopiossa 2+1 vuotisella pelaajasopimuksella.
TIEDOTE: kups.fi/fi/uutiset/maa… #KuPS #kansallinenliiga
Suomen kenttien kovin maalitykki Gentjana Rochi jatkaa Kuopiossa 2+1 vuotisella pelaajasopimuksella.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lukas Hradecky myöntää kauden olleen vaikea
- Haastattelu: Juuso Hämäläinen odottaa Turun derbyjä – ”Viimeksi dominoitiin kentällä ja katsomossa”
- Kylian Mbappé tunnustaa: Ei antanut tarpeeksi Luis Enriquelle
- Achraf Hakimi kertoo, miksi Lionel Messi saattaa tehdä ympärillään olevista pelaajista huonompia
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Inter pelaa mestaruudesta
- Haastattelu: Näin Joonas Rantanen kommentoi Emmanuel Boatengin epäonnistunutta siirtoa
- Haastattelu: Alex Ringin kipparoima HJK tavoittelee paluuta mestaruuskantaan
- Haastattelu: Petteri Pennanen odottaa KuPSin mestaruusputken jatkuvan
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
