TS: Veikkausliigan ratkaisevan äänestyksen alla valtavia kysymysmerkkejä
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigan hallitus kokoontuu ensi keskiviikkona päättämään, pelataanko loppusarjat vai päättyykö kausi runkosarjaan. Äänestyksen alla ilmassa on kuitenkin suuria kysymysmerkkejä.
Koronaviruspandemiasta aiheutuneiden poikkeusohjeiden mukaan yhdeksän seuran kahdestatoista on puollettava päätöstä kilpailun keskeytyksestä, jos kausi päätetään lopettaa kesken runkosarjan. Tulevassa äänestyksessä on kuitenkin kyse siitä, päättyykö kausi heti runkosarjan jälkeen.
[readmore from=Veikkausliiga]
– Täytyy ennen kokousta selvittää ihan tarkat säännöt, että millä enemmistöillä mennään. Pitää olla selkeä tieto, mennäänkö määräenemmistöllä, jollain prosentilla vai yksimielisellä päätöksellä, kommentoi Interin tekninen johtaja ja Veikkausliigan hallituksen varajäsen Vesa Mäki Turun Sanomille.
Tilanne on jo siitä kinkkinen, että seurat ovat luonnollisesti erilaisissa tilanteissa sarjataulukossa. Esimerkiksi putoamista vastaan taisteleville joukkueille kauden päättyminen runkosarjaan voisi olla valtava tai jopa kuolettava isku.
Jos Veikkausliigan tämän kauden poikkeussääntöjä tulkitsee kirjaimellisesti, ei runkosarjan päätöskierrosta olisi voitu edes siirtää ilman loppusarjojen perumista. Päätöskierrosta on kuitenkin siirretty jo useaan otteeseen, eivätkä tuoreimmat käänteet lupaa taaskaan hyvää.
Perjantaina tuli tieto, että Seinäjoen Jalkapallokerho on määrätty varotoimenpiteenä karanteeniin. Karanteeni johtuu siitä, että SJK kohtasi viime sunnuntaina IFK Mariehamnin, jonka riveissä todettiin alkuviikosta yksi koronatartunta ja perjantaina neljä lisää.
SJK:n ja Turun Palloseuran piti pelata rästiottelunsa pois alta tulevana sunnuntaina, mutta ottelu siirtyy pelattavaksi myöhemmin. Tämänhetkisen tiedon mukaan runkosarjan päätöskierros pitäisi pelata sunnuntaina 1. marraskuuta, mutta päätöskierrosta joudutaan uusien käänteiden myötä jälleen siirtämään.
LUE MYÖS:
- Kohu Cristiano Ronaldosta paisuu – katukuvaan ilmestyi laittomia mainoksia
- Brasilialaisseuralle paha takaisku – aikuisviihdemainonta oli oikeudelle liikaa
- Norjalaishyökkääjä tekee mitä haluaa – latoi käsittämättömät tehot
- Siihen ei kauaa mennyt – Barcelona-pelaaja rikkoi Lamine Yamalin nuoruusennätyksen
- Melkoinen temppu: Portugalin superlupaus, 16, ylsi poikkeukselliseen saavutukseen
- Cristiano Ronaldo sai vaikutusvaltaisen tukijan – ”Tässä on ero suuruuden ja keskinkertaisuuden välillä”
- Portugali juhli ilman Cristiano Ronaldoa – näin kävi muualla
- Portugalin päävalmentaja latasi suorat sanat Cristiano Ronaldo -kohusta
- Virallista: Lionel Messin jättikauppa maalissa
- Haastattelu: Huuhkajien Lasse Stensgaard: ”Kun saamme pallon, meidän on oltava paljon parempia”
- Virallista: Lionel Messin jättikauppa maalissa
- MTV: 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle miljoonasiirto
- Portugali juhli ilman Cristiano Ronaldoa – näin kävi muualla
- Cristiano Ronaldo sai vaikutusvaltaisen tukijan – ”Tässä on ero suuruuden ja keskinkertaisuuden välillä”
- Portugalin päävalmentaja latasi suorat sanat Cristiano Ronaldo -kohusta
- Siihen ei kauaa mennyt – Barcelona-pelaaja rikkoi Lamine Yamalin nuoruusennätyksen
- Melkoinen temppu: Portugalin superlupaus, 16, ylsi poikkeukselliseen saavutukseen
- Man City -huijauksen paljastaneelta hakkerilta raju väitös Gianni Infantinosta yli 10 vuoden takaa
- Portugalin päävalmentaja Cristiano Ronaldo -kohusta: ”Sanoin hänelle, että…”
- Norjalaishyökkääjä tekee mitä haluaa – latoi käsittämättömät tehot