Kakkosen kolmaskin nousija selvillä – Gnistan säilyi murskavoitolla Ykkösessä
Kuva: Juha Tamminen
Joensuulainen JIPPO nousee Ykköseen kaudeksi 2021. Jo aiemmin oli varmistunut, että A- ja B-lohkoista Kakkosen lohkovoittajina Ykköseen nousevat helsinkiläiset Klubi 04 ja PK-35, mutta nyt mukaan nousee C-lohkon voittaja JIPPO.
JIPPO:n nousu varmistui, kun sarjajumbo ja Kolmoseen putoava Kiisto taipui Vaasassa maalein 0-3. Vieraiden maaleista vastasivat Antti Åke, Jere Hiltunen ja Tommi Tainio. JIPPO pelasi Ykkösessä viimeksi vuonna 2014. 32-vuotias toppari Åke on pelannut lähes koko uransa JIPPO:ssa, toimi tälläkin kaudella joukkueen kapteenina ja tuuletti tänään kauden ensimmäistä osumaansa.
Kakkoseen nousevat ensi kaudeksi Kolmosesta Ilves-Kissat, VJS, Närpes Kraft, OTP, PeKa ja Käpa.
Myös Ykkösen putoajakolmikko varmistui viikonloppuna lopullisesti, kun jo aiemmin putoamisensa varmistaneiden Mypan ja SJK Akatemian seuraan liittyi AC Kajaani. AC Kajaani teki kyllä kaikkensa, kun se voitti vieraissa Veikkausliigaan nousua tavoittelevan KTP:n peräti maalein 4-1. Erfan Zeneli ja Babacar Diop tekivät kajaanilaisille kaksi maalia mieheen.
Murskavoitto ei kuitenkaan riittänyt, kun Kajaanin edellä ollut Gnistan oli vielä tylympi Kokkolan vierailullaan. Viime kaudella Veikkausliigassa pelannut KPV taipui peräti 5-0, joten ensi kaudella Ykkösessä pelaa peräti kolme helsinkiläisjoukkuetta.
[readmore from=Ykkönen]
– Sarjapaikka on nyt varma, mutta syksyn aikana pelikentällä muodostunut positiivinen trendi antaa uskoa tulevaan ja uskon, että voimme kasata ensi kaudelle hyvän joukkueen kasaan, Gnistanin valmennusryhmäänkin kuuluva seuran toimitusjohtaja Marko Kolsi kommentoi Kipinän kotisivuilla.
– Tämä kausi oli raskas jo pelkästään koronaviruksen takia, joten missään nimessä ei ole helppoja päiviä kuluvan vuoden aikana. Nyt nautitaan sarjapaikasta, mutta samaan hengenvetoon on todettava, että työnteko jatkuu heti ensi viikolla.
Gnistanin säilymisen ratkaisseessa ottelussa maalinteossa onnistuivat Hidetoshi Wakui, Douglas Cae, Lucas Morais, Masar Ömer ja Tuukka Kurki. Joukkueen loppusuora oli toden totta hieno, sillä se voitti viimeisistä kymmenestä pelistään kuusi. Alkukauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta pisteitä oli herunut vain kaksi, joten kehnosta startista johtuen Gnistan vietti lähes koko kauden putoamisviivan alla.
VOITTO Tammisaaresta lukemin 2-1 

Nousu on nyt omissa käsissä, eiköhän tulla kaikki ensi viikon sunnuntaina katsomoon?
#acoulu #oulu #laivastonsiniset #ykkönen #pohjoistavoimaa #raatti
#acoulu #oulu #laivastonsiniset #ykkönen #pohjoistavoimaa #raatti
Tapahtuu lopulta mitä tahansa, niin @JykaAhola ja koko muu valmennustiimi ansaitsee todella ison hatunnoston kuluneesta kaudesta.
Tämän kauden joukkue on todellakin ollut Taisteleva, Rohkea ja Ylpeä.
Ensi viikon sunnuntaina on seuran tärkein peli 10 vuoteen.
#Ykkönen #ACOulu
Tämän kauden joukkue on todellakin ollut Taisteleva, Rohkea ja Ylpeä.
Ensi viikon sunnuntaina on seuran tärkein peli 10 vuoteen.
#Ykkönen #ACOulu
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen

