Nuori suomalaislupaus nimettiin Bundesliigan tähdistökentälliseen – mukana myös kauden avausvoitossa
Kuva: Getty Images
Schalken suomalaispuolustaja Malick Thiaw teki perjantaina uransa ensimmäisen maalin Saksan Bundesliigassa, kun hänen joukkueensa pelasi 1-1-tasapelin Stuttgartia vastaan.
Thiaw, 19, vastasi ottelun avausmaalista ohjaamalla Amine Haritin antaman vapaapotkun upealla syöksypuskulla maaliverkon perukoille (Katso Viafreen video).
Thiaw’n osuma ei tuonut Schalkelle sen kaipaamaa voittoa, mutta kolme joukkueen pelaajaa löysi siitä huolimatta tiensä tilastodataa keräävän WhoScored -sivuston viikon tähdistökentälliseen.
Thiaw oli yksi heistä yhdessä Haritin ja maalivahti Frederik Rønnowin kanssa. Myös Joel Pohjanpalon maalin Union Berliinin maanantaisessa Hoffenheim-voitossa syöttänyt Max Kruse nimettiin viikon joukkueeseen.
Thiaw pelasi viime perjantain Stuttgart-ottelussa täydet minuutit ja oli aktiivinen kentän kummassakin päässä. Suomalaispuolustaja laukoi kaksi kertaa kohti maalia ja suoritti 57 syöttöä 87 prosentin tarkkuudella. Thiaw myös blokkasi yhden laukauksen ja purki pallon tiehensä neljästi. WhoScored’n arvosana hänelle oli 7.9.
Thiaw pelasi tiistai-iltana puolikkaan ottelun Schalken 4-1-voitossa FC Schweinfurtia vastaan DFP Pokalin avauskierroksella. Voitto oli Schalkelle kauden ensimmäinen. Seuraavan ottelunsa joukkue pelaa lauantaina, kun se matkustaa Mainzin vieraaksi Bundesliigassa.
LUE MYÖS:
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Huuhkajat nimesi kokoonpanonsa Nations League -otteluihin – yllättäviä nimiä ulkona
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-karsinnat: TV, joukkue, ottelut, tulokset
- Lille aloittanut kauden erinomaisesti – Davide Ancelotti paljasti hauskan yksityiskohdan
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen


