”Saimme kunnon opetuksen” – Ranskan päävalmentaja Didier Deschamps listasi syitä Huuhkajien yllättävälle voitolle
Kuva: Getty Images
Ranskan päävalmentaja Didier Deschamps joutui pettymään pahemman kerran, kun hänen suojattinsa taipuivat odotusten vastaisesti Huuhkajille 0-2-lukemin Pariisin pimenevässä illassa keskiviikkoiltana.
Ranska hallitsi palloa ja laukoi reilusti enemmän kuin Suomi, mutta avausjakson maalit Marcus Forssilta ja Onni Valakarilta johdattivat Huuhkajat historialliseen voittoon hallitsevan mestarin kotinurmella.
Vuodesta 2012 lähtien Ranskan peräsimessä työskennellyt Deschamps listasi useita syitä joukkueensa yllättävälle tappiolle, mutta piti tulosta lopulta täysin ”loogisena”.
– Suoriuduimme alle odotusten anteliasuudessa, sitoutumisessa, kaksinkamppailuissa ja solidaarisuudessa, Deschamps kertoi lehdistölle.
LUE MYÖS: Some meni sekaisin Huuhkajien sensaatiomaisesta Ranska-voitosta – ”Brasilia seuraavaksi!”
– Saimme kunnon opetuksen, mutta välillä se on hyvä asia. Tämä oli muistutus perusasioista ja siitä, mitä korkealla tasolla vaaditaan.
[readmore from=Huuhkajat]
– Vastustaja teki kaiken tarvittavan, vaikka aloitimme ottelun hyvin. Me päästimme kaksi maalia, joilta olisimme voineet välttyä. Ne antoivat vastustajalle enemmän itseluottamusta.
LUE MYÖS: Näin kansainvälinen media reagoi Huuhkajien historialliseen voittoon – hurjat tilastot paukkuivat Ranskan kustannuksella
– Me emme saaneet aikaan selviä maalintekopaikkoja, vaikka pidimmekin palloa. Toisen puoliajan sisältö oli parempi, mutta kun aloitimme sen takaa-ajoasemasta…
– Otimme vastaan hyvän iskun, enkä aio jäädä murehtimaan sitä sen pidemmäksi aikaa. Tulos oli varsin looginen, Deschamps päätti.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisojen ennakko, lohko K: Cristiano Ronaldon viimeinen yritys
- Cristiano Ronaldo: ei hyvältä näytä – näin Portugali MM-kenraalissa kävi
- TOP 5: MM-kisojen mestarisuosikit ovat tässä!
- MM-kisojen ennakko, lohko J: Argentiina kohtaa Mazadonan ja Jordanian Messin
- KuPS putosi rangaistuspotkuilla Suomen Cupista – välieräparit selvillä
- Lehti: Palermo suunnittelee hankkivansa Jesse Joroselle kovan kilpailijan
- Hugo Kedon ja Kai Meriluodon IFK Värnamo vaikeuksissa – alkukausi mennyt täysin penkin alle
- MM-kisojen ennakko, lohko I: Euroopan pelätyimmät hyökkääjät vastakkain huippulohkossa
- Roberto Martínez: Portugali tarvitsee edelleen Cristiano Ronaldoa
- Valioliiga-jätti näytti ovea – suomalaispelaaja vapaille markkinoille!
- Valioliiga-jätti näytti ovea – suomalaispelaaja vapaille markkinoille!
- Lehti: Palermo suunnittelee hankkivansa Jesse Joroselle kovan kilpailijan
- KuPS putosi rangaistuspotkuilla Suomen Cupista – välieräparit selvillä
- Jalkapallon MM-kisat 11.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- TOP 5: Näitä maita ei sovi unohtaa – MM-kisojen viisi mustaa hevosta
- Lähde: Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjaan
- MM-kisojen ennakko, lohko I: Euroopan pelätyimmät hyökkääjät vastakkain huippulohkossa
- MM-kisojen ennakko, lohko H: Mestarisuosikki ja uinuva jättiläinen
- TOP 5: Nämä tähdet taistelevat MM-kisojen maalikuninkuudesta
- Lionel Messi todisti olevansa valmis MM-kisoihin