Ulkomaalaisvahvistus toisensa jälkeen jättää Hongan – nyt lähti tehohyökkääjä
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa neljänneksi sijoittunut FC Honka on kokenut kauden päätyttyä keskeisiä pelaajamenetyksiä. Ensin joukkueesta lähti Javi Hervas ja sitten Macoumba Kandji. Tiistaina joukkoon liittyi espanjalaishyökkääjä Borjas Martín, joka kertoi lähdöstään Twitterissä.
– Aika on ohi, mutta on vaikeaa, että tiemme erkanevat, Martín aloitti viestinsä.
– Olen iloinen, että puolustin Hongan värejä 108 ottelussa ja tein 33 maalia. Monet muistot pysyvät kanssani.
– Haluan kiittää jokaista, jolla on ollut osansa Honka-urallani. Etenkin (kannattajaryhmä) HK05:tä, taustaryhmää, pelikavereitani ja tietysti ystäviäni, perhettäni ja vaimoani tuesta tällä matkalla. Nyt on aika levätä, pohtia ja ottaa vastaan uusia haasteita.
33-vuotias Borjas Martín siirtyi Honkaan kesällä 2017, kaudella, jolloin Honka nousi Ykkösestä Veikkausliigaan. Koko siihenastisen uransa hän oli pelannut kotimaassaan Espanjassa, lähinnä kolmannella sarjatasolla Segunda B:ssä.
169-senttinen Martín teki kahdella ensimmäisellä veikkausliigakaudellaan komeat 12 maalia kumpaisellakin, mutta päättynyt kausi 2020 oli tehojen valossa vaisumpi. 22 sarjapelissä syntyi neljä maalia ja kaksi maalisyöttöä. Martín oli kuitenkin peliminuuteissa mitattuna Hongan tämän kauden peliaikakuningas ja yhdessä Hervasin ja Lucas Kaufmannin kanssa yksi kolmesta pelaajasta, joka pelasi kauden kaikissa sarjaotteluissa.
– Paljon kiitoksia näistä vuosista, Borjas! Tämä on ollut suuri ilo! Paljon onnea tulevaisuuteen ja kyllä, nähdään taas, Honka vastasi Martínin jäähyväisviestiin.
¡Muchas gracias Borjas por estos años! ¡Ha sido un placer! ¡Buena suerte al futuro y sí, volveremos a ver! 

#MeOllaanHonka
#MeOllaanHonka
LUE MYÖS:
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
- Uutta tietoa: Tähän kaatui Karim Benzeman romanttinen kotiinpaluu
