Diego Maradonan muistohetkeä protestoinut pelaaja kertoo saaneensa tappouhkauksia

Espanjalainen Paula Dapena kertoo saaneensa tappouhkauksia, koska hän protestoi Diego Maradonan muistolle järjestettyä minuutin hiljaista hetkeä vastaan.
Viajes Interriasia edustava Dapena, 24, istuutui viime lauantaina ystävyysottelussa maahan ja käänsi selkänsä toiseen suuntaan, kun muut pelaajat kunnioittivat argentiinalaislegendan muistoa minuutin hiljaisella hetkellä. Maradona menehtyi viime viikon keskiviikkona 60 vuoden iässä.
Dapena sanoi, että hänen tekonsa oli mielenosoitus perheväkivaltaa vastaan. Maradonaa syytettiin kotiväkivallasta vuonna 2014, kun julkisuuteen levisi video, jossa hän vaikutti lyövän silloista tyttöystäväänsä. Maradona kiisti syytökset, eikä häntä kohtaan nostettu syytteitä.
[readmore from=Maradona-Diego]
Maradonan kuolinpäivänä vietettiin kansainvälistä päivää naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi. Dapenan mukaan hän olisi toiminut arvojaan vastaan ja ”tekopyhästi”, jos hän olisi osallistunut hiljaiseen hetkeen.
– Minun lisäksi myös joukkuekavereitani on ahdisteltu sosiaalisessa mediassa, sanoi Dapena ESPN:n mukaan.
– Olemme myös saaneet tappouhkauksia ja viestejä, joissa sanotaan esimerkiksi: ”Aion selvittää kotiosoitteesi, tulla sinne ja murtaa jalkasi”.
– Tuntuu tekopyhältä pitää minuutin hiljainen hetki Maradonalle, joka tunnettiin pahoinpitelijänä, kun sellaista ei pidetä naisiin kohdistuvalle väkivallalle. Se [Maradonan kuolema] jätti täysin varjoonsa sen päivän.
– Minuutin hiljaisuuteen osallistuminen ja hänen kunnioittamisensa olisi ollut arvojani vastaan. En pystynyt siihen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia