”Nykypäivän Liverpool sai alkunsa Houllierin nimityksestä” – Jari Litmanen muisteli menehtynyttä ex-valmentajaansa

Kuva: Getty Images
Ranskasta kantautui maanantaina suru-uutinen, kun Liverpoolin entisen valmentajan Gérard Houllierin kerrottiin kuolleen. Houllier oli kuollessaan 73-vuotias.
Houllier valmensi Liverpoolissa myös kahta suurta suomalaispelaajaa, Jari Litmasta ja Sami Hyypiää, jotka molemmat olivat myös ranskalaisen omia hankintoja. Litmanen muistelikin Unibetin julkaisemassa haastattelussa sitä, kuinka suuri merkitys Houllierilla oli siihen, millainen seura Liverpool tätä nykyä on.
– Gérard Houllier teki suuren työn muuttaessaan Liverpoolin pukukopin ammattimaiseksi. Hän myi paljon pelaajia, joilla ei ollut riittävän ammattimaista asennetta tai tasoa.
– Tilalle hän hankki hyviä pelaajia, kuten Sami Hyypiän, Markus Babbelin, Dietmar Hamannin, Stéphane Henchozin, Gary McAllisterin, Vladimír Šmicerin ja monia muita.
[readmore from=Houllier-Gerard]
Litmanen kertoi Houllierin kärsineen terveysongelmista jo silloin, kun suomalainen pelasi Liverpoolissa. Manageri kävi jo tuolloin sydänleikkauksessa, ja oli sen vuoksi sivussa tositoimista puolisen vuotta. Houllierin perintö elää kuitenkin Anfieldilla edelleen.
– Itse näen, että nykypäivän Liverpool sai alkunsa juuri Houllierin nimeämisestä manageriksi. Hän muutti seuran toimintaa, ja sille pohjalle seuraajat ovat sitten rakentaneet, Litmanen pohti.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen