Lähteet: Napoli-pomo on antanut Gennaro Gattusolle 10 päivää aikaa – mahdolliselle korvaajalle soiteltu jo

Rafael Beníteziä Napoliin vievät huhut ovat saaneet lisää sytykettä.
Il Corriere dello Sport kertoo, että Napolin puheenjohtaja Aurelio De Laurentiis on ottanut yhteyttä Beníteziin ja antanut nykyiselle päävalmentajalle Gennaro Gattusolle kymmenen päivää aikaa korjata joukkueen kurssin.
Gattuso on valmentanut Napolia runsaan vuoden, mutta hänen tulevaisuutensa seurassa on vaakalaudalla ailahtelevien tulosten takia. Napoli on Italian Serie A:ssa kuudentena, kun noin puolet kaudesta on pelattu.
La Gazzetta dello Sportin mukaan Gattuson ja De Laurentiisin välit ovat viilentyneet, mutta välittömän potku-uhan alla hän ei ole. De Laurentiis ei kuitenkaan sulata huonoja tuloksia pitkään. Seuraavan kymmenen päivän sisällä Napoli kohtaa Spezian Italian cupin puolivälierässä sekä Parman ja Genoan Serie A:ssa.
Benítez valmensi viimeksi Dalian Professionalia (ent. Dalian Yifang), mutta hän ja kiinalaisseura purkivat sopimuksensa viime lauantaina yhteisymmärryksessä. Corriere dello Sportin mukaan De Laurentiis soitti hänelle seuraavana päivänä Napolin hävittyä Hellas Veronalle 1-3.
Yli kaksi vuosikymmentä valmentajana toiminut Benítez luotsasi Napolia jo vuosina 2013-2015 johdattaen Partenopein tuolloin Italian cupin ja Italian supercupin mestariksi.

Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”