Marseillen pomo lateli raivoissaan uhkavaatimuksia pelaajilleen – ”Opetelkaa kieli, tai teidät myydään pian”
Kuva: Getty Images
Ligue 1:n kärkipään tuntumassa kamppaileva Marseille koki lauantaina kirvelevän tappion, kun se hävisi kotikentällään silloiselle sarjajumbolle Nîmesille 1-2. Marseillen Florian Thauvin missasi maalittomalla avausjaksolla rangaistuspotkun, ja toisella puoliajalla Nîmes karkasi voittoon ruotsalaisen keskikenttäpelaajan Niclas Eliassonin kahdella maalilla.
Tappio sai Marseillen puheenjohtajan Jacques-Henri Eyraud’n raivostumaan pahemman kerran pelaajilleen. RMC Sport raportoi tilanteesta, jossa Eyraud saapui puhuttelemaan joukkuetta ennen sunnuntain harjoituksia ja huusi näille litanian lyttäyksiä ja jopa puolittaisia uhkauksia.
– Hän kertoi meille, että pelimme oli säälittävä, me olimme surkeita, Ligue 1:n sarjajumbo käveli ylitsemme ja ettei meillä ollut lainkaan tahtoa. Emme ole juuri koskaan nähneet häntä sellaisena, nimettömänä pysyttelevä pelaajiston jäsen kertoi lehdelle.
– Puheenjohtaja oli raivoissaan. Hän sanoi, ettemme olleet pelipaidan arvoisia emmekä kunnioittaneet kannattajia. Hänen mielestään olisimme päässeet kotiin vasta aamukolmelta, jos stadion olisi ollut täysi.
Niin ikään nimettömänä pysyttelevä valmennusryhmän jäsen antoi myös lausuntonsa raivonpuuskasta lehdelle:
– Jacques-Henri rauhoittui loppua kohti ja selitti, että koska meillä on kaksi peliä rästissä, olemme yhä mukana kisassa. Hän kuitenkin pyysi pelaajia katsomaan itseään peilistä. Se on ihan normaalia eilisen jälkeen, hän kertoi.
Lehden raportin mukaan Eyraud latasi pelaajilleen, että liian moni heistä ”luulee itsestään liikaa”, eikä kukaan heistä ”ole sillä tasolla, mitä eurooppalaisessa huippuseurassa tarvitaan”. Hänen mukaansa kaikkien pitäisi palata takaisin maan pinnalle.
[readmore from=Marseille]
Eyraud antoi pelaajilleen myös kaksi uhkavaatimusta. Niitä pelaajia, joiden sopimukset päättyvät tähän kauteen, hän kehotti juttelemaan valmentaja André Villas-Boasin ja urheilujohtaja Pablo Longorian kanssa seuraavien 48 tunnin sisällä ja vakuuttamaan heidät siitä, että he haluavat jatkaa ammattilaisuraansa. Jos keskustelua ei tapahtuisi, pelaajien pitäisi poistua Marseillesta uuteen seuraan ennen tammikuun loppua. Tällaisia pelaajia on Marseillen kokoonpanossa Transfermarktin mukaan tällä hetkellä 11.
Toinen uhkavaatimus kohdistui joukkueen ulkomaalaispelaajiin. Heille Eyraud totesi, että mikäli he eivät opi nopeasti ranskaa, heidät tullaan myymään kesällä.
Lähde: Get Football News France
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Inter tekemässä isoja pelaajakauppoja – ”Hänellä on kyllä valtava palkka”
- Ranskalaismedia: Lisätietoja Lukas Hradeckyn polvivammasta
- Ruotsalaismedia: Miika Takkula etsii AIK:lle uutta päävalmentajaa – tässä yksi vaihtoehto
- Pikkuhuuhkajista tuttu Daniel Armstrong löysi uuden seuran Italiassa
- Virallista: Luottopelaaja jättää VPS:n – siirtyy Italiaan
- Virallista: HJK myy topparinsa Yhdysvaltoihin
- Virallista: Doni Arifi siirtyy Saksaan
- Lukas Hradecky loukkaantui – joutui jättämään pelin kesken
- Lähde: SJK-tähti neuvottelee siirrosta Turkkiin
- Virallista: Puolustaja jätti HJK:n – siirtyy toiseen Veikkausliiga-seuraan
- Ruotsalaismedia: Miika Takkula etsii AIK:lle uutta päävalmentajaa – tässä yksi vaihtoehto
- Virallista: Luottopelaaja jättää VPS:n – siirtyy Italiaan
- Ranskalaismedia: Lisätietoja Lukas Hradeckyn polvivammasta
- Virallista: Puolustaja jätti HJK:n – siirtyy toiseen Veikkausliiga-seuraan
- Virallista: HJK myy topparinsa Yhdysvaltoihin
- Pikkuhuuhkajista tuttu Daniel Armstrong löysi uuden seuran Italiassa
- Barcelona kiinnostunut Afrikan-mestaruuskilpailujen sensaatiopelaajasta – hintalappu 30 miljoonaa
- Lähde: SJK-tähti neuvottelee siirrosta Turkkiin
- Virallista: SJK myy pelaajansa Tšekin pääsarjaan
- Virallista: Doni Arifi siirtyy Saksaan