Vihdoinkin! Schalken uskomaton korpivaellus päättyi – seura välttyi täpärästi nololta ennätykseltä
Kuva: Getty Images
Perinteikäs saksalaisjoukkue Schalke on voittanut vihdoin ottelun Bundesliigassa. Sen edellisestä voitosta sarjassa meinasi ehtiä kulua peräti vuosi, mutta lauantai 9.1.2021 pelasti sen nololta ennätykseltä.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Schalken edellinen voitto Bundesliigasta oli 17.1.2020. Sen jälkeen se ehti pelata peräti 30 ottelua ilman voittoa, kunnes se voitti lauantaina Hoffenheimin kotikentällään lukemin 4-0. Joukkueen sankariksi nousi hyökkääjä Matthew Hoppe, joka iski hattutempun. Suomalaispuolustaja Malick Thiaw pääsi lopussa kentälle.
Mikäli Schalke ei olisi lauantaina voittanut, olisi se sivunnut Bundesliigan ennätystä. Vuosina 1955-1956 Tasmania Berlin pelasi peräti 31 ottelua ilman voittoa.
Voitollaan Schalke nousi sarjataulukon viimeiseltä sijalta Mainzin ohi. Matkaa putoamisviivan yläpuolelle on tällä hetkellä neljä pistettä.
LUE MYÖS:
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
