IFK Mariehamn hankki kokeneen ”keskikentän kenraalin” – vuosien kokemus Allsvenskanista ja Kreikasta
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		IFK Mariehamn tiedottaa kotisivuillaan vahvistaneensa tämän kauden joukkuettaan ”rutinoituneella keskikentän kenraalilla”, kuten seura pelaajaa uutisessaan tituleeraa. Kyseinen pelaaja on 35-vuotias ghanalainen Mohammed Abubakari, jonka CV on Veikkausliigaan varsin vakuuttava. 178-senttisen puolustavan keskikenttäpelaajan sopimus on yksivuotinen.
Abubakarilla on mittava, peräti kahdeksan kauden ja 183 ottelun kokemus Ruotsin pääsarjasta Allsvenskanista. Hän pelasi Allsvenskanissa myös viime kaudella, Norrköpingin riveissä. Kaikkiaan otteluita kertyi 23. Abubakari on edustanut urallaan kolmea Allsvenskan-seuraa: Åtvidabergia, Häckeniä ja viimeksi siis Helsingborgia. Hän on tehnyt Ruotsin pääsarjassa seitsemän maalia ja antanut neljä maalisyöttöä.
Ruotsissa Abubakari on pelannut vuodesta 2012 lähtien. Kova on CV sitä edeltävältäkin ajalta, sillä ghanalainen on pelannut 75 ottelua Kreikan Superliigaa ja 29 peliä Kyproksen pääsarjassa. Eurooppaan Abubakari siirtyi 18-vuotiaana, kun hän vietti vuodet 2004-2007 Feyenoordin akatemiassa ennen Kreikkaan muuttoaan.
IFK Mariehamn kehuu tiedotteessaan Abubakaria erittäin pallotaitavaksi pelaajaksi, jolla on vahvoja puolustusominaisuuksia.
[readmore from=IFK-Mariehamn]
– Abubakari on erittäin kokenut pelaaja, joka on pelannut pitkään Allsvenskan-tasolla. Viimeisten kolmen kauden aikana hän on pelannut Helsingborgissa melkein 80 ottelua, joten uskomme löytäneemme tämän kauden joukkueeseemme keskikentän kenraalin, IFK Mariehamnin seurajohtaja Peter Mattsson toteaa.
IFK Mariehamn kertoo etsivänsä joukkueeseensa vielä kahta pelaajaa: yhtä hyökkääjää ja yhtä puolustajaa.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Maalitykki jättää VPS:n
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			