Manchester United palaamassa Euroopan huipulle – Ole Gunnar Solskjær: ”Emme ole enää miljoonan mailin päässä”

Ole Gunnar Solskjærin mukaan Manchester United ei ole enää ”miljoonien mailien päässä” Euroopan parhaista seurajoukkueista.
United on parantanut tällä kaudella otteitaan ja on tällä hetkellä Valioliigan kakkossijalla. Mestarien liigassa tie nousi pystyyn alkulohkon jälkeen, mutta Eurooppa-liigassa joukkue on edennyt välieriin asti.
Solskjærin mukaan hänen luotsaamansa joukkueen ero Mestarien liigan välieriin selviytyneisiin joukkueisiin (PSG, Man City, Chelsea, Real Madrid) ei ole enää suuri.
– Tosiasia on, että olemme Eurooppa-liigassa ja he ovat Mestarien liigassa, se on todellisuus. Mutta kun istun alas, katson pelejä ja tiedän kuinka hyvin olemme pärjänneet näitä joukkueita vastaan, tiedän, ettemme ole miljoonan mailin päässä, norjalaisluotsi kertoi.
[readmore from=Manchester-United]
– Kyse on johdonmukaisuudesta. Joskus pienet yksityiskohdat menevät sinua vastaan, pienet marginaalit ovat sinua vastaan.
– Nyt on kyse siitä, että jatkamme parantamista, inspiroidumme hyvistä esityksistä heitä vastaan ja opimme huonoista esityksistä ja tuloksista.
Manchester United jahtaa tällä kaudella ensimmäistä pokaaliaan Solskjærin alaisuudessa. Valioliigamestaruus on vielä teoreettisesti mahdollista, mutta joukkueen katseet lienee jo suunnattu Eurooppa-liigaan, jossa välierissä vastaan asettuu AS Roma. Mikäli United etenee otteluparista jatkoon, kohtaa se finaalissa joko Arsenalin tai Villarrealin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia