Atalanta-tähti kertoi tylyn mielipiteensä Cristiano Ronaldosta – Onko puheissa perää?

Serie A -seura Atalantan ukrainalaiskeskikenttä Ruslan Malinovskyi, 28, on vastikään antanut haastattelun, jossa häneltä kysyttiin mielipidettä Italian pääsarjan parhaasta pelaajasta.
Lujasta ja tarkasta vasuristaan tunnettu Malinovskyi ei kuitenkaan osannut antaa suoraa vastausta YouTube-kanava Вацко Liven esittämään kysymykseen. Sen sijaan hän päätti, kuka se ei ainakaan ole.
– En aio sanoa, että [Cristiano Ronaldo] olisi paras pelaaja Italiassa. Uskon, että liigassamme on häntä parempia, Malinovskyi sanoi ykskantaan.
On yleisessä tiedossa, että Ronaldo haluaa itseään pidettävän jopa maailman parhaana.
Malinovskyi jatkoi vastaten hieman ohi kysymyksen:
– Voin sanoa, että Luis Muriel on paras pelaaja, kenen kanssa olen pelannut samassa joukkueessa. Hän on uskomaton.
– Jos asiat olisivat tapahtuneet toisella tavalla, hän olisi voinut pelata Barcelonassa. On vaikea käsittää, miksi niin ei ole koskaan tapahtunut.
Malinovskyi paljasti Murielin, 30, olevan positiivisuudellaan Atalantan ”pukuhuoneen sielu”, mikä osaltaan selittänee hänen korkeata arviotaan tästä. Atalantassa Muriel on erikoistunut lähinnä supervaihtomieheksi.
Ronaldon, 36, Malinovskyi kohtasi viimeksi Italian cupin loppuottelussa, jossa Ronaldon edustama Juventus löi Atalantan 2–1. Parina viime vuotena Ronaldolta on jäänyt saamatta Serie A:n jakama palkinto kauden parhaalle pelaajalle. 2019–20 sen vastaanotti Paulo Dybala, 27, ja tänä vuonna Romelu Lukaku, 28.
LUE MYÖS:
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia