Espanjan EM-joukkueessa toinenkin koronatapaus – myös Ruotsi saa jännittää
Kuva: Getty Images
Jo aiemmin tiedossa ollut kapteeni Sergio Busquetsin koronatartunta ei jäänyt Espanjan EM-kisajoukkueen ainoaksi tapaukseksi. Myöhään tiistai-iltana Espanjan jalkapalloliitto tiedotti, että myös toppari Diego Llorentella on todettu Covid-19. 27-vuotias Leedsin puolustaja on jättänyt maajoukkueen leirityksen ja siirtynyt karanteeniin.
Valmentaja Luis Enrique nimesi Espanjan kisajoukkueeseen vain 24 pelaajaa sallitun 26:n sijaan. Nyt riveistä on poistunut kaksi pelaajaa, joten ryhmässä on vain 22 miestä. Espanja on jo hälyttänyt kuusi varamiestä treenaamaan omassa pienessä kuplassaan siltä varalta, että joukkueeseen täytyy tehdä muutoksia koronatapausten takia. Varamiehet ovat Brais Méndez, Rodrigo Moreno, Pablo Fornals, Carlos Soler, Kepa Arrizabalaga ja Raúl Albiol.
Myös Espanjan U21-maajoukkueen pelaajien kerrotaan olevan valmiudessa siltä varalta, että tartuntatapauksia ilmenee lisää. Huolenaihetta lisää sekin, että nyt hätiin kutsutut varamiehet eivät olleet minkäänlaisessa ”kuplassa” ennen Luis Enriquen soittoa. Esimerkiksi Brais Méndez tuli maajoukkuetehtäviin lomalta kreikkalaiselta Mykonosin saarelta.
Espanja pelasi tiistaisen harjoitusmaaottelunsa Liettuaa vastaan alle 21-vuotiaiden maajoukkueella. Ottelulla oli A-maaottelustatus, mutta 11 avauskokoonpanon pelaajasta kymmenen teki debyyttinsä A-maajoukkueessa. Ottelu päättyi Espanjan 4-0-voittoon.
Espanjan jalkapalloliitto oli aiemmin toivonut maan terveysviranomaisilta, että joukkue voitaisiin rokottaa ennen EM-kisoja. Toive esitettiin kahteen otteeseen ennen Busquetsin positiivista koronatestiä. Vastaus oli molemmilla kerroilla ei, mutta Busquetsin tartunnan jälkeen mieli on muuttunut. Joukkue on määrä rokottaa keskiviikkona. Erimielisyyttä on vain siitä, millä rokotteella pelaajat rokotetaan. Jalkapalloliitto toivoo rokotetta, josta tarvitaan vain yksi annos, mutta toistaiseksi tähän ei ole taivuttu.
Espanjan EM-kisojen avausvastustaja Ruotsi on toinen koronahuolien keskellä oleva maa. Kisajoukkueen pelaajista vain kaksi tai kolme on täysin rokotettuja, ja Dejan Kulusevskilla ja Mattias Svanbergilla todettiin tiistaina koronatartunta. Ruotsin joukkue sai tietää Svanbergin tartunnasta kesken tiistain harjoitusten. Joukkue jatkaa yhteisharjoituksissa kahdesta tautitapauksesta huolimatta, mutta ilman fyysistä kontaktia.
Espanja ja Ruotsi kohtaavat omassa EM-kisojen avausottelussaan maanantaina Sevillassa.
#PartidazoCOPE
LUE MYÖS:
- Arne Slot rikkoi hiljaisuuden Mohamed Salah -kohusta
- Fifa paljasti: MM-kisoihin tulossa isoja muutoksia
- No niin! KuPS julkisti merkittävän pelaajasopimuksen
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Fifa paljasti: MM-kisoihin tulossa isoja muutoksia
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Arne Slot rikkoi hiljaisuuden Mohamed Salah -kohusta
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- No niin! KuPS julkisti merkittävän pelaajasopimuksen
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
